Takmer desaťročie stojí lyžiarske stredisko Jamy zatvorené a opustené. Keď ho TMR po sezóne 2009/2010 zavrelo, ani miestni neverili, že sa doňho niekedy športový život vráti. V tom čase rozhodla ekonomická náročnosť aj parametre tamojšieho svahu. Takmer štyri desaťročia fungujúci komplex mal pritom pre miestnych symbolický význam.

Stredisko pre mladých

„Jamy vznikli ako výsledok eufórie po vydarených majstrovstvách sveta v lyžovaní v rokoch 1971 až 1972,“ približuje históriu strediska pre TREND Reality bývalý riaditeľ Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Peter Chudý. Podľa jeho slov bolo cieľom vytvoriť areál, v ktorom by sa mohli pripravovať budúci reprezentanti v lyžovaní.

„Okrem bežeckého okruhu a svahu boli súčasťou areálu aj dva skokanské mostíky. Všetky slúžili hlavne žiakom a začínajúcim lyžiarom,“ hovorí P. Chudý. K prvému zlomu dochádza po revolúcií. „Po roku 1989 sa zrušili tréningové centrá a trénerov nemal kto platiť,“ vysvetľuje pamätník a dodáva, že postupne sa krátili aj dotácie na prevádzkovanie areálu.

Aj preto areál pustol. V roku 1999 sa prestali využívať mostíky. 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa