Realitný biznis v Košiciach sa zapáčil talianskym podnikateľom. Orientujú sa najmä na nehnuteľnosti v historickom centra mesta alebo jeho blízkom okolí. Ich záber je široký, kupujú obchodné priestory, bytové domy, ale aj nedokončené stavby. Napríklad rozostavanú Kongresovú halu, ktorá je v tesnej blízkosti centra mesta.

Rozvoj viacerých projektov, do ktorých sa „košickí Taliani“ pustili, sa však ocitol na bode mrazu. „Talianski podnikatelia avizovali mnoho investícii do nehnuteľností v Košiciach. Veľa z nich je však nejasných a nevie sa, kedy budú realizované,“ hovorí hlavný architekt Košíc Peter Murko.

Nové byty a domy

Vypuklý je najmä prípad Hotela Hutník, ktorý talianski podnikatelia kúpili so zámerom premeniť ho na luxusný hotel. Budova však bezpodmienečne potrebuje rekonštrukciu, do ktorej sa jej noví majitelia zatiaľ stále nepustili.

Spomalenie alebo zastavenie viacerých projektov súvisí vo veľkej miere aj s ekonomickou situáciou na východnom Slovensku, ktoré stále čaká na výraznejší príchod nových investorov.

Aj preto ponuka na realitnom trhu v Košiciach výrazne prevyšuje dopyt. Napriek tomu sa však talianskym investorom už podarilo rozbehnúť zatiaľ ich najväčšiu akciu, výstavbu rodinných domov a bytov v takzvanom súbore Grot, ktorý sa nachádza medzi Popradskou ulicou a sídliskom KVP. Je to posledné väčšie miesto v blízkosti centra mesta, kde sa ponúkajú pozemky na radovú zástavbu rodinných domov.

Talianom zavoňal realitný trh v Košiciach

Obytný súbor Grot bude mať rozlohu vyše stotisíc štvorcových metrov. S výkupom pozemkov, na ktorých má stáť, začala ešte v roku 1997 dvojica podnikateľov – Talian a Nemec. Po čase sa k nim pridali ďalší záujemcovia, ktorí neskôr vytvorili konzorcium troch talianskych spoločností.

Tie sa rozhodli pustiť sa do výstavby projektu rátajúcim so zhruba tristo až 350 bytovými jednotkami a s radovou zástavbou rodinných domov.

Prvým krokom bola výstavba inžinierskych sietí, ktorá si vyžiadala náklady osemdesiat miliónov korún. Štyri pätiny z tejto sumy poskytne investorom košická mestská časť Západ, ktorá má záujem oživiť výstavbu bytov vo svojom katastri. Mestská časť si na to zobrala úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Inžinierske siete budú skolaudované do konca mája.

Záujem rastie

„Aj vďaka ukončeniu výstavby inžinierskych sietí sa oživil záujem obyvateľov o túto lokalitu,“ tvrdí Franco Pigozzi, konateľ spoločnosti P.A.F. Invest, s.r.o., Košice, ktorá je jedným z členov konzorcia. Doteraz totiž o pozemky, ktoré predávala jeho spoločnosť, veľký záujem nebol. P.A.F. Invest ponúka pozemok na individuálnu výstavbu, ale aj rodinné domy. Za hrubú stavbu, ktorej celková úžitková plocha predstavuje 170 štvorcových metrov, pýta dva a pol milióna korún.

Talianski podnikatelia začali prichádzať do Košíc začiatkom 90. rokov, keď odkúpili tamojší textilný závod. Neskôr sa ich aktivity rozšírili a v súčasnosti zahŕňajú celú škálu od obchodovania s realitami až po odpadové hospodárstvo.

Jedným z prvých podnikateľov bol aj F. Pigozzi, ktorý takisto začal podnikať s textilom, pomáhal koordinovať viaceré košické alebo východoslovenské projekty svojich krajanov a niekoľko rokov bol aj honorárnym konzulom. Dnes skupinu rozhodujúcich podnikateľov z Talianska, ktorí sa aktivizujú aj na trhu s realitami, odhaduje na pätnásť ľudí.

Ružová budúcnosť?

Firma, v ktorej je F. Pigozzi konateľom, sa špecializuje hlavne na obchodné a bytové priestory. V podnikaní s kancelárskymi priestormi nevidí veľkú perspektívu, pretože v Košiciach je ich momentálne prebytok. Podľa neho mnoho firiem postupne presunie svoje kancelárie z centra mesta, ktoré je pre nich príliš drahé a nepraktické. „Vo všetkých moderných mestách sa kancelárie presúvajú hlavne tam, kde nie sú problémy s parkovaním,“ vysvetľuje.

Je však presvedčený, že postupne vzrastie cena obchodných priestorov a bytov. Trh čaká podobný vývoj ako v ostatných krajinách, ktoré vstúpili do Európskej únie. Ako príklad spomína Portugalsko a Španielsko, kde sa cena bytov v centrách väčších miest po ich vstupe do únie viac ako strojnásobila. Aj preto posledné investície P.A.F. Investu smerovali opäť do kúpy obytného domu v centre mesta oproti Hotelu Slovan pri Námestí osloboditeľov.

Atraktivitu tohto priestoru majú podľa predstáv jeho majiteľov zvýšiť aj projekty, ktoré sa v tejto časti mesta zrealizujú v najbližších rokoch. Napríklad o niekoľko desiatok metrov bude stáť zábavno-spoločenské centrum Aupark, ktoré však bude v dostatočnej vzdialenosti na to, aby nerušilo obyvateľov domu. Po zrekonštruovaní chce P.A.F. Invest byty s rozlohou sedemdesiat až 120 štvorcových metrov prenajímať alebo predávať. „Ich cena sa bude pohybovať na úrovni tisíc eur za štvorcový meter,“ prognózuje F. Pigozzi.

Foto – Branislav Sobinkovič