Investori MiddleCap a YIT Reding plánujú na mieste areálu bývalého pivovaru Stein postaviť multifunkčný mestský blok.
Návrh vypracoval architekt Ivan Kubík, autor bratislavského Centralu, Iuris House či Bratislava Business Center I - V. Počíta so zachovaním jedného historického objektu – Spilky s charakteristickou kupolou, ktorá bude dominantou komplexu.
Nová zástavba bude nižšia ako súčasné budovy bývalého pivovaru, podlažnosť dosiahne najviac sedem plus jedno ustúpené podlažie. Zaberie tiež menšiu plochu z územia. Zastavaných bude 40 percent pozemku, dnes je to 58 percent. Zeleň zaberie takmer tretinu.
Riešenie I. Kubíka odľahčí aj ulice, ktoré ohraničujú Stein. Hranica zástavby sa posunie o dva až päť metrov dovnútra, čím vzniknú širšie promenády pred obchodmi, reštauráciami či kaviarňami v parteri nových budov.
Nový Stein - celkový pohľad Zdroj: Ateliér Ivan Kubík
Byty na opačnej strane Legionárskej ulice získajú viac svetla vďaka nižšej podlažnosti Nového Steinu a prielukám, ktoré vzniknú medzi jednotlivými objektami. Dnes je fasáda na Legionárskej ulici celistvá.
Na ploche 1,65 hektára tu má vzniknúť v etapách 350 bytov, 50 nebytových priestorov, 11-tisíc štvorcových metrov kancelárií, 2 200 m2 priestorov pre obchod a služby, 836 parkovacích miest v podzemí, park, detské ihriská a škôlka.
Výstavba by mala trvať najviac sedem rokov a v prípade úspechu odvolania proti rozhodnutiu pamiatkarov by sa mohla začať v lete budúceho roku.
Nový Stein - pohľad z Bernolákovej ulice (1) Zdroj: Ateliér Ivan Kubík
Prinášame komentár architekta Ivana Kubíka k jeho návrhu, ktorý prezentoval pred verejnosťou včera večer.
Akoby tam vždy bol
Nechceme sídliskovú architektúru. Celkový koncept má za cieľ vytvoriť veľmi civilné, kontextuálne nenápadné riešenie, ktoré má pôsobiť, ako keby tam vždy bolo. Na rozdiel od iných projektov, ktoré tam silou mocou tlačili výškové budovy.
Domnievam sa, že panoráma mesta v tejto oblasti by mala dať vyniknúť kupole Spilky a ostatná zástavba by mala byť na úrovni okolitej blokovej zástavby do šesť – sedem podlaží.
Tak ako kedysi v lokalite 500 bytov, menšie budovy môžu byť bližšie pri sebe a susedstvo lepšie funguje, na rozdiel od anonymných sídlisk ako Petržalka, kde sú vysoké budovy ďaleko od seba.
Koncepciou je budovanie zelených dvorov, kde sa deti môžu hrať a autá nemajú miesto. V ktorých môže vyrásť nová generácia bratov Šťastných a na gitare môžu hrať malí budúci Meky Žbirkovia. Skrátka príjemné prostredie pre ľudí s jeho mierkou a funkciou, ktorá nie je nová.
Nový Stein - pohľad z vnútrobloku na renovovaný objekt Spilky Zdroj: Ateliér Ivan Kubík
Bývanie prispôsobené životnému cyklu rodiny
Byty sú veľmi variabilné na svojom pôdoryse a flexibilné možnosťou prepájať ich a žiť viacgeneračne. Je to návrat k takýmto kategóriám bývania. Dnes si ľudia kupujú byt na celý život kvôli hypotéke, ktorej splatenie toľko trvá, a vývoj rodiny sa nepremieta do pôdorysu.
My navrhujeme pozdĺžny nosný systém rovnobežný s ulicou a za ním vzniká vagón medzi schodiskami, v ktorom môžete urobiť kupé – spacie, pobytové, reštauračné, toaletné. Čiže je tam variabilita spájať a rozdeľovať priestory nenosnými priečkami. V prípade záujmu sa dajú kúpiť dvoj- a jednoizbový byt a hneď ich prerobiť na jeden veľký byt, aj s otvorenou dispozíciou.
V škole sme sa učili, že je to zastaraný systém a treba uprednostniť priečny, ale ten zväzuje, vznikajú priestory ako hotelové izbičky, s ktorými neviete pohnúť, ak sú pre vás malé alebo veľké.
V našom projekte je zakódovaný flexibilný spôsob viacgeneračného bývania alebo bývania s home officom. Dnes je moderné, že ľudia nechodia za prácou, ale práca chodí do bytu.
Nový Stein - pohľad z Legionárskej ulice Zdroj: Ateliér Ivan Kubík
Čo treba chrániť
Výzor objektu, domnievame sa v rozpore s pamiatkarmi, nestojí na jednotlivých objektoch, ale na genius loci. Nie je v použití starej omietky, ale v mierke, veľkosti okenných otvorov, zjednocujúcim prvkom je parter, ktorého kamenný obklad unikol pamiatkarom, pritom je dôležitejší ako niektoré celé objekty. Pre charakter budovy je to zažitý prvok dokumentujúci dobu vzniku, a chceme ho použiť v modernej forme.
Aj v Steine treba citlivo zachovať, čo je cenné, a nie je toho veľa, citovať materiálové a proporčné vlastnosti, ale nie celé objekty nezmyselne vyhlasovať za akési pamiatky, keď nejavia žiaden charakteristický rys pamiatky.