Popri najčastejšom osude historických priemyselných stavieb v hlavnom meste sa zriedka objaví aj správa o ich zachovaní. Charakteristickú budovu bývalej sýpky pri vstupe do bratislavskej mestskej časti Jarovce má nahradiť nové kultúrne centrum, pešie zóny, loftové priestory aj byty. Za výstavbou stojí švajčiarsky investor zo spoločnosti Čas, a.s.

Firma pripravuje projekt v spolupráci s architektmi združenými okolo zrekonštruovanej Design Factory na Bottovej ulici. Martin Paško z kancelárie Adom.M Studio hovorí o komplexnej obnove budovy sýpky a menšej vrátnice. Okrem toho postavia dva najviac štvorpodlažné objekty v susedstve a k existujúcemu nižšiemu pristavia ďalšiu stavbu.

Celý pozemok s veľkosťou jedného hektára má slúžiť najmä pre kultúrne účely. Krížom cez parcelu má ísť pešia zóna, ktorá má výhľadovo pokračovať aj cez susedný pozemok patriaci Španielom až do samotných Jaroviec. Pripravuje sa 18 bytov a 11 loftových priestorov, určených na galérie, či kancelárie. Okrem toho aj reštaurácie, kaviarne, či tanečné sály.

TIP: Kliknutím na foto otvoríte celú fotogalériu .

Sýpku v Jarovciach nahradí kultúrne centrum

Sýpka v Jarovciach - námestie Zdroj: Čas, a.s.

Pod objektmi sa chystá aj jednopodlažná podzemná parkovacia garáž s kapacitou 142 státí. Tie majú byť rozdelené medzi majiteľov priestorov i parkovanie verejnosti. Projekt je aktuálne v štádiu vybavovania územného rozhodnutia, M. Paško odhaduje štart výstavby na jar 2014 a dokončenie potom o dva roky neskôr.

Priestor sýpky chátra už dlhé roky, odkedy ho vlastní aj súčasný švajčiarsky majiteľ. V susedstve vyrástol obytný súbor Jantár Jarovce (Rande s realitou si môžete prečítať tu), ktorý plánuje skupina Ľudovíta Černáka rozšíriť aj ďalej smerom k hlavnej ceste do Bratislavy. Na druhej strane sýpky sa pripravuje podobný obytný komplex z dielne španielskych podielnikov združených pod firmou Cenpex, s.r.o. Od začiatku finančnej krízy však o týchto plánoch nepočuť.

TIP: Kliknutím na foto otvoríte celú fotogalériu .

Sýpku v Jarovciach nahradí kultúrne centrum

Sýpka v Jarovciach - celkový pohľad Zdroj: Čas, a.s.

Autori projektu okolo M. Paška majú za sebou rekonštrukciu továrenskej haly na Bottovej ulici na Design Factory, ktorá slúži na rôzne výstavy, či podujatia, ako aj divadlo Meteorit. Okrem toho nedávno dokončili rekonštrukciu ďalších priestorov v areáli Slovnaftu, kde vznikla Refinery Gallery. Firma má aj vlastné projekty.

Máloktorý industriálny objekt v Bratislave prežije novú výstavbu. Jedným z príkladov je Jurkovičova tepláreň v zóne Čulenova, ktorú plánuje Penta zakomponovať do svojho projektu. V posledných rokoch však padli budovy Kablo, Gumon, ako aj časť budov v rámci Cvernovky. Otázna je budúca podoba historického objektu Cvernovky na Páričkovej i ružovej cvernovky pri Trnavskom Mýte. Obe sú pamiatkovo chránené.

Vizualizácie - Adom.M Studio

View Sýpka Jarovce in a larger map

Vizualizácie – Čas, a.s., Adom.M Studio