Autor Šigeru Ban k prirovnaniam poznamenal, že k tvaru dospel celkom prirodzene jednak vyrovnávaním sa s konfiguráciou parcely medzi riekou a lesoparkom a jednak potrebou vytvoriť kontrast so strohom a hranatou budovou Cité du Temple v bezprostrednom susedstve.

Švajčiarske mesto Biel zviditeľňuje drevený „had“

Zdroj: Swatch

Serpentínová 240-metrová budova stojí na oceľovej doske a betónových pilótach. Mimo toho je z dreva. Spomedzi 4 600 drevených nosníkov sa ani jeden neopakuje.

Vybudovaním drevenej centrály chcel investor pripomenúť renomé Bielu v drevárstve. Šigeru Ban vo svojich projektoch drevo ako „jediný obnoviteľný stavebný materiál“ preferuje.

S milimetrovou presnosťou

Takmer dvetisíc kubických metrov najmä smrekového dreva na konštrukciu s tesárskymi spojmi vyťažili výlučne vo Švajčiarsku.

Výrobca Blumer-Lehmann udáva presnosť dielov do desatiny milimetra. Participoval napríklad na projekte Centra umenia Kilden v Kristiansande.

Plášť tvorí 2 800 voštinových častí prispôsobených nepravidelnému zvlnenému profilu a rozličnej funkcii. Niektoré z troch typov častí majú až päťdesiat komponentov.

V priehľadných častiach sú 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa