„Projekt naplnil naše očakávania, no na konkrétnejšie závery je príliš skoro. Medzi rezidentmi boli nielen študenti, ale aj pedagógovia či ostatní pracujúci ľudia,“ pre TREND Reality približuje Martina Macková, hovorkyňa Incheby. Konkrétnejšie čísla o obsadenosti ale neposkytuje.
Komplex ponúka na ôsmich podlažiach dokopy 350 lôžok v podobe dvojizbových buniek. Na poschodí je spoločná kuchyňa so základným vybavením. Okrem toho tu je 24-hodinová recepcia, bezpečnostná služba, práčovňa, reštaurácia, tenisový kurt a ďalšie.
Pár týždňov po vlaňajšom predstavení bolo 80 % lôžok rezervovaných, čo pripisoval investor najmä nevyhovujúcej situácii internátneho bývania v meste. M. Macková dnes priznáva aj niektoré problémy: „Narážame na obrovskú konkurenciu v podobe privátov. Fungovanie Student Residence tiež ovplyvňuje značná fluktuácia.“
Investor zaznamenal narastajúci záujem zahraničných študentov, ktorí by podľa odhadov mohli v najbližšom školskom roku obsadiť 15 až 20 percent kapacity. Študenti Ekonomickej univerzity mali v predošlých dvoch semestroch zvýhodnené ceny za ubytovanie, pričom tvorili zhruba tretinu ubytovaných.
Student Residence - izba Zdroj: Incheba
Kým pri spustení projektu sa hovorilo o základných cenách pre študenta na úrovni 155 eur pri ubytovaní v dvojlôžkovej izbe a 270 v jednolôžkovej, na budúci školský rok ceny stúpli o 10, respektíve 20 eur. „Prax ukázala, že je potrebné ceny mierne navýšiť aj vzhľadom na servis a náklady súvisiace s prevádzkou internátu,“ vysvetľuje hovorkyňa.
Pre porovnanie, bývanie v študentskom mestečku v Mlynskej doline stojí v závislosti od izby približne 47 až 80 eur na osobu na mesiac, v čom je zahrnuté aj pripojenie na internet. Kvalita a vybavenie priestorov je ale často krát na nižšej úrovni, študent musí taktiež spĺňať viacero podmienok, aby ubytovanie získal.
V priebehu budúceho školského roka pripravuje investor Student Residence rozšírenie fitnes centra, sprevádzkovať chce bar, ktorý bude k dispozícii aj mimo otváracích hodín hotelovej reštaurácie. Pribudnúť má aj oddychové centrum s biliardom či šípkami. „Rozširovanie nevylučujeme, no v súčasnosti je len v rovine úvah,“ dodáva.
Na Slovensku sa biznis súkromných internátov len pomaly rozbieha, okrem petržalského vznikol vlani na jeseň prestavbou menšieho Hotela Medium aj niekoľkolôžkový projekt Student House v Ružinove. Vo svete ide ale o veľký biznis, napríklad jedna z najaktívnejších firiem predvlani vo Veľkej Británii nakúpila nové budovy, ktoré prenajíma univerzitám za dokopy 151 miliónov eur.