Aktualizácia z 27. novembra 2007:

Developer polyfunkčného areálu v Žiline zverejnil bližšie informácie k projektu na mieste bývalých mliekarní. Plány ohľadom 42-podlažnej veže ostávajú, známa je jej výška, ktorá by mala dosiahnuť 144 metrov, čo ju popri oficiálnych údajoch konkurečných projektov robí najvyššou na Slovensku. Touto výškou by predčila aj bratislavské dvojičky 119197>Panorama City skupiny J&T či vežu v rámci megaprojektu 89767>Twin City tiež v hlavnom meste. Názov veže by mal byť CISS City, vychádzajúc z mena developera. Bližšie informácie zverejní spoločnosť začiatkom decembra.

Pôvodná správa z 11. septembra 2007:

Žilina práve prežíva najväčší stavebný boom. K rozsiahlym projektom sa radí prestavba bývalých mliekarní Laktis v časti Bytčica. Stavebná spoločnosť CISS, s.r.o., by tu rada postavila polyfunkčný areál zameraný na administratívu, obchod a kongresové priestory. V súčasnosti je známa štúdia projektu, pod ktorú sa podpísali architekti firmy Kobach.

Na viac než dvanásť tisíc štvorcových metroch zastavanej plochy pozemku vybudujú dve hlavné budovy. Prvou by mala byť 42-podlažná veža, druhou dvojpodlažná kongresová sála s podzemnými garážami. Celý komplex prinesie zhruba 30-tisíc m2 administratívnych priestorov, ďalších sedem tisícok poslúži pre obchody. V podzemí celého komplexu vznikne zhruba štyristo parkovacích miest, ďalších 250 pripravia na povrchu.

 

Štyridsať poschodí v Žiline (aktualizácia)

S prvými výkopmi plánuje developer podľa dokumentov predložených štátnym orgánom začať už v tomto roku. Komplex by tak mal pri celkových nákladoch okolo jeden a štvrť miliardy korún stáť na jeseň 2009.

Termíny a čísla sú však zatiaľ otázne, žilinská mestská komisia výstavby a životného prostredia hodnotí navrhovanú podlažnosť veže ako neprijateľnú. Výška v tejto lokalite údajne z pohľadu ceny pozemkov ani z hľadiska významu v štruktúre mesta nie je opodstatnená. Bližšie informácie k projektu plánuje developer zverejniť v priebehu tohto mesiaca.

 

Štyridsať poschodí v Žiline (aktualizácia)

Kvôli výstavbe investor prestavia bývalé mliekarne Laktis, pričom niektoré objekty zbúra, iné zrekonštruuje. Mliekarne odkúpil holandský potravinársky koncern Friesland, ktorý vlastnil aj mliekareň v Nitre. V roku 2004 sa Laktis zlúčil so spoločnosťou Friesland Slovensko, ktorá sa stala aj ich právnym nástupcom. O rok na to Friesland kvôli racionalizácií nákladov presunul výrobu zo Žiliny do Nitry. Vlani sa napokon rozhodol, že Slovensko opustí a vyrábajúce nitrianske mliekarne predal spoločnosti Tatranská mliekareň, a.s. Kežmarok.

Stavebná spoločnosť CISS so sídlom v Žiline a CISS Martin fungujú na trhu od roku 1991, podľa informácií na vlastnej internetovej stránke sa zaoberajú najmä výstavbou a rekonštrukciou bytových, ako aj administratívnych priestorov. Za sebou majú zatiaľ len menšie projekty.

Vizualizácia - CISS

Foto lokality - www.zilina-gallery.sk