Vo vizualizáciách zverejnených ešte pred dražbou areálu pivovaru Stein počítal dnes už nový majiteľ so zachovaním jedného historického objektu – kvasiarne s charakteristickou kupolou.

Pamiatkový úrad však rozhodol o ochrane aj ďalších troch objektov. Zachovať by chcel aj varňu so silom, vodnú vežu so strojovňou a ležiacke pivnice.

Podľa informácií portálu TRENDreality.sk sa chce developer odvolať. Rozsah ochrany značne zdevastovaného areálu považuje za neodôvodnený.

Na odvolanie má 15 dní, hovorí Peter Škulavík z Pamiatkového úradu, ktorý vydal rozhodnutie koncom novembra.

Stein: pamiatkari chcú chrániť viac

Pamiatkari chcú chrániť aj vodnú vežu (v strede), ležiacke pivnice pod ňou aj kvasiareň (vpravo) Zdroj: Dražobná spoločnosť

V zámere predloženom začiatkom júla na posúdenie vplyvov na životné prostredie navrhol architekt Ivan Kubík začleniť do nového polyfunkčného komplexu objekt kvasiarne z roku 1944. Mal sa využívať ako malý pivovar s pohostinstvom a galéria.

Ostatné objekty mali ustúpiť novým blokom bytových, administratívnych a obchodných stavieb s takmer 400 bytmi, 11 500 štvorcovými metrami kancelárií, 2 350 m2 obchodných plôch a podzemným garážam pre 830 áut.

Areál Steinu na ploche 1,65 hektára získala na dražbe koncom júla spoločnosť DreamField Property za 8,5 milióna eur. Na novej výstavbe za odhadovaných vyše 30 miliónov eur spolupracuje s developerom YIT Reding.

Stein: pamiatkari chcú chrániť viac

Stein - čo navrhujú pamiatkari zachovať Zdroj: Google StreetView

Definitívnu podobu projektu uzavrie až po skončení správneho konania pamiatkarov. Až potom sa ukáže, či sa podarí presadiť zachovanie najstaršieho objektu pivovaru – ležiackych pivníc z roku 1896, strojovne s vodnou vežou z roku 1929 a varne so silom z roku 1943.

Okrem pamiatkarov chce zmeny v projekte aj mestská časť Staré Mesto. Reagovala tak na obavy obyvateľov okolitých ulíc z nadmerného dopravného zaťaženia. Investora požiadala o vypracovanie alternatívneho dopravného riešenia.