Ryomyong Street je po dokončení Vedeckej ulice budúcnosti Mirae ďalším projektom, ktorý má zmeniť panorámu metropoly Pchjongjang obytnými a kancelárskymi mrakodrapmi, vrátane najvyššej budovy v meste so 70 podlažiami.

Severokórejský vodca Kim Čong-un chce týmito projektmi ukázať, že krajine sa darí napriek medzinárodným sankciám uvaleným za jadrový a raketový program či za porušovanie ľudských práv.

Rýchlosť okrídleného koňa

Pri príležitosti slávnostného začiatku výstavby v marci vyhlásil pre štátne médiá, že projekt Ryomyong Street má ukázať „ducha KĽDR, ktorá stačí svetu napriek všetkým sankciám a tlaku amerických imperialistov a ich nasledovateľov“. Vodca sa nechal počuť, že krajina dokáže prosperovať vlastnou cestou a nič pre ňu nie je nemožné.

Stavbu mrakodrapov v Severnej Kórei mali urýchliť drogy

Moderný Pchjongjang Zdroj: Flickr / Clay Gilliland | CC

Podľa CBS News obrovské transparenty na stavbe vyzývajú na „Rýchlosť Mallima“. Nový slogan vyhlásený na tohtoročnom zjazde vládnej strany odkazuje na mýtického okrídleného koňa letiaceho rýchlosťou 10 000 ri (približne 3 900 km) za deň.

Pre robotníkov to znamená, že musia zakladať nové poschodie krkolomným tempom každých 14 hodín, aby dodržali termín dokončenia do konca roka. Vyčerpaným robotníkom podávajú stavbyvedúci na povzbudenie silné metamfetamíny, povedal pre Radio Free Asia (RFA) severokórejský zdroj, ktorý si želal zostať v anonymite.

Drogové jednotky

Podávanie drog vyústilo podľa zdroja RFA do ironických nápisov na rozostavaných budovách, ktoré zosmiešňujú všadeprítomné štátne slogany. „Pchjongjangská rýchlosť je drogová rýchlosť,“ hlásal jeden. Ďalší nazýva naverbované šíky robotníkov drogovými jednotkami.

Nápisy objavené 27. júla považujú štátne orgány za politickú provokáciu a polícia začala pátrať po vinníkoch. „Vyšetrovatelia varujú stavebných robotníkov, že za ďalšie podobné incidenty budú prísne potrestaní,“ povedal RFA miestny zdroj.

Na rýchlu výstavbu projektu prezývaného Pjonghattan so šesťdesiatimi výškovými objektmi s vyše tromi tisícmi klimatizovaných bytov, jaslami, škôlkou, práčovňami, poštou a ďalšou občianskou vybavenosťou, naverbovali státisíce obyvateľov z hlavného mesta aj iných provincií. Pracujú v otrasných podmienkach, aby stihli vežiaky vytiahnuť do výšky než udrú mrazy.

Špeciálne obytné zóny

Kim Čong-un nariadil, aby bola Ryomyong Street zelenou ulicou. Svetelné a tepelné systémy majú využívať solárne panely a geotermálnu energiu. Na strechách budov majú vzniknúť hydroponické skleníky.

Zelený koncept má podľa RFA aj praktický význam. V krajine sú totiž výpadky dodávok elektriny každodennou realitou. Zásobovanie energiami je v hlavnom meste predsa len spoľahlivejšie a solárne panely v posledných rokoch pribúdajú na balkónoch v pjongjangských bytovkách.

Bývanie v nových výškových budovách je navyše považované za odmenu za dobrú prácu alebo lojalitu k strane. Projekty vznikajú na základe programu Politika silného a prosperujúceho národa schváleného v roku 2012. Doteraz bolo dokončených päť špeciálnych obytných zón, z toho tri pre vedcov.