Park by mal byť sprístupnený verejnosti v lete tohto roka. „Jeho konečná podoba je do veľkej miery výsledkom želaní a pripomienok občanov, ktorí sa zapojili do procesu projektovania parku,“ povedal pri predstavení finálneho návrhu na stretnutí s občanmi starosta bratislavského Starého Mesta Radoslav Števčík.

Park s rozlohou sedemtisíc štvorcových metrov je ohraničený Dobrovičovou, Gajovou a Alžbetínskou ulicou. Oproti súčasnosti sa posunie bližšie k parčíku s Kačacou fontánou a zaberie tak bývalé obratisko autobusov. „Chceli sme dodržať uličnú čiaru Dobrovičovej,“ dodáva R. Števčík.

Staré Mesto začína s premenou Šafka, Landererov park otvorí v lete

Landererov park - vizualizácia pavilónu Zdroj: f&b cc

V priestore výrazne ubudnú spevnené plochy. Dnes zaberá asfalt 60 percent priestoru vrátane obratiska, po revitalizácii zaberú spevnené plochy menej ako 20 percent, približuje starosta. Park bude tvoriť čiastočne lúčna zmes kvetov, väčšinu pokryje kosený trávnik so závlahou.

Stromy zostanú v maximálnej miere zachované, vyrúbu sa len poškodené a pribudnú nové. V parku bude psí výbeh, detské ihrisko, opraví sa fontána a neskôr pribudne pavilón pre kultúrne a spoločenské podujatia, ktorý však ešte potrebuje stavebné povolenie.

Oproti vybranému súťažnému návrhu sa zmenili pešie trasy v parku. Okrem širokého okružného mlatového vychádzkového chodníka pribudlo priečne prepojenie od zastávky električky na Štúrovej ulici k podchodu smerujúcemu na Grösslingovu. „Ľudia si to v podstate vyšliapali, hoci architekt mal pôvodne iné predstavy. Trasovanie sa tiež prispôsobovalo námietkam proti výrubom,“ vysvetľuje R. Števčík.

Pamiatkari tiež nesúhlasili s novým stromoradím. Trvali totiž na zachovaní priestoru, kde v minulosti stál Landererov palác. Podľa starostu Starého Mesta palác chýba na námestí aj architektom. V parku preto vznikne pripomienka na pôdorys budovy a zároveň zostane zachovaná možnosť výstavby a doplnenia uličnej čiary, ak sa v budúcnosti zmení prístup, dodáva starosta.

Staré Mesto začína s premenou Šafka, Landererov park otvorí v lete

Landererov park - vyznačenie pôvodných asfaltových plôch Zdroj: f&b cc

Náklady na revitalizáciu námestia a vybudovanie Landererovho parku dosiahnu 400-tisíc eur. Polovicu zaplatí mestská časť zo svojho rozpočtu, druhú časť poskytne Občianske združenie Dobré miesto developera HB Reavis.

„Okrem príspevku 200-tisíc eur sme rozbehli fundraising, kde hľadáme ďalších ochotných partnerov napríklad pri vylepšení detského ihriska, kvalitných lavičiek alebo výstavbe výbehu pre štvornohých miláčikov,“ hovorí Jakub Gossányi, šéf developmentu HB Reavis Slovakia.

Autorom návrhu revitalizácie Šafárikovho námestia je nemecký architekt slovenského pôvodu Hans-Michael Földeak, ktorý pôsobí v parížskom ateliéri f&b cc. Štúdio v súťaži vyhlásenej ešte koncom roka 2015 pôvodne vyhralo s návrhom na Fajnorovo nábrežie a v súťaži na Šafko skončilo druhé.

Staré Mesto začína s premenou Šafka, Landererov park otvorí v lete

Landererov park - vizualizácia Zdroj: f&b cc

Mestskej časti sa však nepodarilo dohodnúť na honorári s autormi víťazného návrhu Šafárikovho námestia, bratislavským ateliérom 2021 architekti. Starosta R. Števčík hovorí, že okrem toho aj realizácia ich návrhu by vyšla až na 600-tisíc eur. V súťažných podmienkach sa pritom počítalo s investíciou vo výške 300-tisíc eur.

Starosta dnes priznáva, že to bolo podhodnotené. Porote však vyčíta, že súťažné podmienky nebrala pri rozhodovaní do úvahy. „Viete si predstaviť, že by sme im dali viac, ako bolo v súťažných podmienkach,“ pýta sa.

Aj druhý súťažný návrh však prešiel viacerými zmenami, ktoré boli výsledkom participatívneho procesu, ale aj pripomienok pamiatkarov.