„Dodatok by dal právnu istotu mestu, že projekt bude realizovaný podľa dohody, oslabil by možnosť súdnych sporov a investorovi dal garanciu, že mesto bude súčinné a nebude vytvárať pri realizácii a preberaní jednotlivých objektov prekážky,“ hovorí mediálna zástupkyňa projektu Mária Adamová s tým, že existujúca zmluva to v plnom rozsahu nerieši. Bratislavská radnica však zrejme v spustenie projektu už neverí, priestor začala skrášľovať na vlastné náklady.

Naposledy malo návrh dodatku k zmluve na stole ešte bývalé vedenie mesta na čele s primátorom Milanom Ftáčnikom. Vlani v októbri ho neschválilo mestské zastupiteľstvo, vtedajším poslancom sa nepozdávalo, že investor si chce predĺžiť termín dokončenia projektu. Podľa zmluvy má na to čas do konca roka 2016, no v dodatku požadoval termín ešte o rok posunúť.

Žiadny dodatok

Aktuálny primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal hovorí, že žiadny nový návrh dodatku na svete v súčasnosti nie je. V minulosti sa vyjadril, že v záujme mesta nie je uzatvárať dodatky k zmluve, investor mal podľa primátora už dosť času na uskutočnenie projektu v stanovenom čase.

„Máme zmluvu do roku 2016, vyzvali sme investora, aby svoj zámer zrealizoval, lebo mu nechceme vytvárať prekážky ani zadávať príčiny pre nároky voči mestu, že mesto nebolo súčinné,“ vysvetlil primátor Nesrovnal.

Investor tvrdí, že projekt rekonštrukcie predstaničného priestoru je jeho prioritou. No v ústrety im vraj nevychádza radnica. „Primátor hlavného mesta sa od svojho nástupu do funkcie dlhodobo vyhýba téme podpisu Dodatku k existujúcej Zmluve o budúcej kúpnej zmluve s investorom projektu Predstaničné námestie, spoločnosťou Transprojekt, s.r.o.,“ tvrdí M. Adamová s tým, že Transprojekt primátora v uplynulých týždňoch vyzval na rokovanie k tejto téme.

O tom, že dodatok je jediným chýbajúcim dokumentom, ktorý bráni naštartovaniu projektu, podľa Adamovej radnicu informovali listom. „Rovnakou cestou bol upozornený aj zo strany partnerov projektu, že doriešenie tejto záležitostí považujú za kľúčovú smerom k úspešnej spolupráci,“ vysvetľuje M. Adamová.

Ako dodala, v máji sa uskutočnilo stretnutie primátora, investora, právnych zástupcov projektu a finančných partnerov, ktorí jasne deklarovali finančnú a materiálno-technologickú pripravenosť začať projekt. I. Nesrovnal potvrdzuje, že sa s investorom stretli. „Prišli predstaviť nejakého potenciálneho investora, ale všetko ostalo v rovine slov,“ približuje svoj pohľad na vec.

Spusteniu prác na Hlavnej stanici má brániť chýbajúci dodatok

Predstaničné námestie - vizualizácia Zdroj: Bratislava

Úpravy priestorov

Hlavnému mestu sa už zrejme minula trpezlivosť, do revitalizácie priestoru pred hlavnou stanicou sa totiž v júni pustilo na vlastné náklady. Do konca augusta tu chcú upraviť chodníky, vysadiť kvety, zúžiť parkovisko, presunúť stanovište taxíkov či pomeniť organizáciu dopravy. Mesto plánuje opraviť roky nefunkčné eskalátory k električkovej trati a presunúť stánky s občerstvením. Na úpravu priestoru pred hlavnou stanicou mesto vyčlenilo 220-tisíc eur, peniaze budú hľadať v rámci úspor.

Podľa primátora takto mesto využíva čas do vypršania zmluvy s investorom. Nastane to vtedy, ak investor do konca roka 2016 neuskutoční sľúbené investície. „Čas využívame na skrášlenie Námestia Franza Liszta, lebo nás čaká Predsedníctvo SR v Rade EÚ,“ vysvetľuje I. Nesrovnal.

Primátor sa toho, že by investor začal pred stanicou stavať a mesto by tak prišlo o investované peniaze nebojí. Podľa neho totiž chýbajú stavebné povolenia. „My sme Transprojekt o tomto zámere a našej činnosti informovali tak, ako máme. Neprišla žiadna reakcia,“ uzatvára primátor.

Nekonečný príbeh

O projekte rekonštrukcie predstaničného priestoru pred Hlavnou stanicou sa hovorí už dlhé roky. Investor, spoločnosť Transprojekt, tu má do konca roka 2016 vybudovať infraštruktúru, cesty a križovatky i podzemnú električkovú trať. Viaže ho k tomu Zmluva o budúcej kúpnej zmluve z roku 2010, ktorú podpísal ešte primátor Andrej Ďurkovský.

V nej sa mesto zaviazalo investorovi predať pozemky s rozlohou približne 22-tisíc metrov štvorcových za cenu 23,7 milióna eur. Prvú časť kúpnej ceny vo výške 365-tisíc eur investor zaplatil, zvyšných 23 miliónov predstavujú stavebné objekty a investície, ktoré má investor odovzdať do vlastníctva mesta.

Ak investor v dohodnutom termíne stavby nedokončí a neodovzdá mestu, zmluva sa ruší, prvá časť kúpnej ceny ostane Bratislave ako pokuta za nesplnenie záväzku. Investor sa s mestom pokúšal dohodnúť na znení dodatku, v ňom žiadal posunúť termín ukončenia projektu o ďalší rok. Mesto však na návrhy investora nepristúpilo a na znení dodatku sa doteraz nedohodli.