Spor sa týka úplne prvej predajne Billy na Slovensku, ktorú v Trnave reťazec otvoril ešte v roku 1993. Radnica mala po takmer 25 rokoch s pozemkom na Spartakovskej ulici iné predstavy a spoločnosti v minulosti vypovedala zmluvu.

Nájom sa Bille skončil ešte v októbri 2017. Mesto ho ukončilo po tom, čo sa so spoločnosťou nedohodlo na podmienkach. Od reťazca chcelo ročne 55-tisíc eur, dovtedy spoločnosť platila 40 626 eur. Trnavská radnica tvrdila, že Billa na oznámenie o zvýšení nájomného vôbec nereagovala.

Napokon síce k rokovaniu oboch strán prišlo, reťazec však zvýšené nájomné odmietol platiť. „Mesto síce prišlo s návrhom nájomného, bolo však neprimerané a z našej strany teda neakceptovateľné,“ tvrdil reťazec.

Po vypovedaní zmluvy však Billa predajňu nevypratala. Zároveň dodnes mestu platí za nájom – hoci zmluva o ňom už neexistuje. Drží sa pôvodných dohodnutých cenových podmienok, ktoré navyšuje o infláciu.

Vec tak skončila na súde. Ten dal vlani obom stranám šesť mesiacov na dosiahnutie dohody, ku ktorej ale neprišlo.

Budova Billy, pozemok mesta

Dohodu hľadali zástupcovia mesta a Billy najprv na stretnutí vlani v decembri. Podľa reťazca vtedy radnica deklarovala, že predajňu už na pozemku nechce. Billa sa teda napokon zmierila s tým, že z tejto adresy v Trnave odíde.

Spor Billy a mesta trvá. Predajňu ďalej prevádzkuje na pozemku bez zmluvy

Zdroj: TREND Reality

Jej finančný riaditeľ Tomáš Staňo však poukázal na pôvodný záväzok zmluvných strán, ktorý hovoril o tom, že keď sa nájom skončí, dohodnú sa obe strany na vysporiadaní. Samotná budova na mestskom pozemku s rozlohou 4 500 štvorcových metrov patrí totiž Bille.

„Keďže mesto deklarovalo nezáujem, otvorila Billa otázku vysporiadania vlastnej budovy na mestskom pozemku s tým, že účtovná hodnota budovy predstavuje zhruba 600-tisíc eur. Za účelom hľadania konsenzu sa obe strany dohodli, že sa bude vychádzať z ceny trhovej, ktorú určí nezávislý znalec,“ približuje vývoj hovorkyňa Billa Kvetoslava Kirchnerová.

Posudok si dali vypracovať obe strany – Billa aj mesto – v záujme objektívnosti. Rozdiel v cene 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa