Všetko to začalo vyhlásením primátora Banskej Bystrice Jána Noska, ktorý dnes na tlačovej konferencii povedal, že „terminál bude stáť nula eur.“ Podľa jeho slov spoločnosť Premium mestu ponúkla odstúpenie od zmluvy s tým, že developer bude rokovať s dopravnými spoločnosťami o zabezpečení dopravy.

Zmena podmienok

„Prevádzkovateľ nebude kupovať dopravnú časť, ale bude tam v nájme. Vlastníkom zostane spoločnosť Primum,“ uviedol podľa agentúry SITA primátor. Aj na základe toho mesto zmluvu o budúcej zmluve zrušilo. Ako dôvod J. Nosko spomínal zvýšené náklady investora na výstavbu terminálu. Pôvodne sa totiž hovorilo o sume 3,8 milióna eur. Táto však mala byť pri stavbe prekročená.

Kým mesto hovorilo o dohode, iný pohľad na situáciu má samotný developer. „Mesto sa ukončením zmluvy vzdalo možnosti odkúpiť dopravnú časť stanice, ktorej výstavbu samo iniciovalo napriek tomu, že poslanci odkúpenie schválili a mesto už má schválený na tento účel úver,“ píše vo vyhlásení podľa denníka Sme developer InterCora.

Hľadanie prevádzkovateľa

Dopravnú časť stanice si dnes prenajíma Dopravný podnik Banská Bystrica, ale zmluvu má len do 31. januára 2018. Ak dovtedy InterCora nenájde nového prevádzkovateľa alebo sa nedohodne na predĺžení nájmu, terminál od 1. februára uzavrie. Mesto považuje vyjadrenia developera za zavádzajúce. Samotná InterCora priznala, že aktuálne rokuje s inými firmami o prevádzkovaní dopravného termináli.

Novú autobusovú stanicu spolu s obchodnou časťou Terminal Shopping Center vybudovala česká spoločnosť Primum. Celý komplex otvorili koncom septembra minulého roka a od októbra spustilo mesto v rámci dopravnej časti okrem prímestských a diaľkových spojov aj mestskú hromadnú dopravu.