Automobilový veľtrh, výstavnícke akcie zamerané na cestovný ruch, stavebníctvo, bývanie či megakoncerty by sa mali stať realitou východného Slovenska. Región Spiša a jeho metropola Spišská Nová Ves by sa mal onedlho stať známym vďaka medzinárodnému výstavníckemu a nákupno-zábavnému komplexu s hotelom, ktorý dostal názov Madaras. Spoločnosť Imbiz Group do neho chce investovať dve miliardy korún, časť financií poskytnú banky a zatiaľ nezverejnený zahraničný investor. Nákupné centrum plánujú otvoriť už počas tohtoročnej zimy a výstavnícky areál v lete 2008.

Komplex zaberie zhruba 192-tisíc m2. Bude sa rozprestierať približne tristo metrov od historického centra mesta na ľavom brehu rieky Hornád, pri železničnej trati a plánovanom diaľničnom privádzači. Susediť bude s priemyselným parkom a oddychovou zónou na druhom brehu Hornádu, kde sa plánuje aj zoologická záhrada, mestský park, amfiteáter a futbalový štadión.

Na Spiši majú do Vianoc nakupovať v Madarase

Výstavy či veľtrhy bude môcť spoločnosť usporadúvať v nových jednopodlažných veľkopriestorových pavilónoch s výmerou približne 36-tisíc m2 krytej a 22-tisíc m2 externej plochy. Súčasťou výstaviska a dominantou celého areálu má byť vyhliadková veža. Návštevníci výstav, veľtrhov či športových podujatí budú môcť z pavilónov prejsť krytým prechodom priamo do nákupného centra. Plánovaný termín dokončenia areálu v lete 2008 však podľa informácií spoločnosti ešte závisí od vybudovania prístupových ciest.

Na Spiši majú do Vianoc nakupovať v Madarase

Štvorposchodový objekt shopping centra by mal byť otvorený už do Vianoc, pretože vyrastie v budovách bývalej textilnej fabriky, ktorú Imbiz prestavia. V kombinácii s hotelom ponúkne nákupné centrum obchody, služby, priestory pre šport, voľný čas a kultúru s čistou prenajímateľnou plochou takmer 50-tisíc m2. Vyše sto obchodných prevádzok na prvom až treťom poschodí z toho zaberú takmer 19-tisíc m2, supermarket približne 1900 m2. Madaras má mať aj multikino, či vinotéku v štýle Gotickej cesty s výmerou zhruba 1030 m2 v pivničnom priestore. Pre športové priestory bude vyhradená plocha s veľkosťou 1665 m2.

Na Spiši majú do Vianoc nakupovať v Madarase

Významnou turistickou atrakciou nákupného komplexu by mala byť krytá promenáda s rozmermi 80 x 18 x 12 metrov. V rámci tohto mestečka v meste Imbiz vybuduje zmenšené historické budovy z regiónu Spiša. Okrem obchodného námestia tu majú byť cukrárne, množstvo služieb a rôzne atrakcie pre deti.

Návštevníkov by malo osloviť aj množstvo rôznych aktivít, ktorú ich budú v centre zábavy čakať. K dispozícii totiž budú mať korčuliarsku dráhu, minigolf, fitness, relax centrá, stolnotenisové centrum či internetovú kaviareň s celkovou plochou zhruba 6-tisíc m2.

V päťpodlažnom hoteli, ktorý ponúkne služby na úrovni štyroch hviezdičiek sa bude môcť ubytovať 140 hostí. Mal by byť dokončený spolu s výstavným areálom v lete budúceho roka. Súčasťou areálu bude aj čerpacia stanica na ploche 1800 m2, pneuservis a autoservis s predajňami s rozlohou 2600 m2. V dvojpodlažnom parkovacom dome by mala spoločnosť vytvoriť 485 parkovacích miest, parkovisko výstaviska bude mať 627 státí a 20 miest pre autobusy.

Spoločnosť Imbiz pôsobí na trhu od roku 1992. Od začiatku sa orientovala na obchod a výrobu koženej galantérie, neskôr obuvi. V súčasnosti patrí medzi popredné slovenské obuvnícke spoločnosti s predajňami v mnohých nákupných centrách na Slovensku a v Českej republike. Väčšina výroby prebieha v Číne. V posledných rokoch sa Imbiz pustil do oblasti developmentu a hotelových služieb. V Spišskej Novej Vsi vlastní obchodný dom Spišan a niekoľko priemyselných a administratívnych areálov. Nedávno napríklad INvestoval do rekonštrukcie historického štvorhviezdičkového Palace Hotela Polom v centre Žiliny.  

Vizualizácia – Madaras