O budúcnosti chátrajúcej budovy sa začalo hovoriť po novom roku, keď starosta bratislavskej mestskej časti Nové Mesto Rudolf Kusý vyzval ľudí na sociálnej sieti, aby sa vyjadrili k budúcej podobe Snežienky. „Koncom minulého roka prišiel EKO-podnik, ktorý je správcom Snežienky, ale predovšetkým lanovky s tým, že stav Snežienky je taký zlý, že treba okamžite konať. Ponúkol dve možnosti. Buď Snežienku zbúrame za pre mňa hrozivú cenu 180-tisíc eur, alebo skelet zakonzervujeme, čo by vyšlo na trištvrte milióna,“ hovorí pre TREND reality R. Kusý.
Z jeho pohľadu bola reálna len jedna možnosť. „Konzervovať skelet za takúto sumu bolo pre mňa nepriateľné. A bolo mi jedno, kto na to čo povie. Prišiel som teda s návrhom, aby sme stavbu zbúrali. Hneď sa okolo tohto návrhu začali debaty s tým, že tá zrúcanina má historickú hodnotu a treba ju chrániť,“ vysvetľuje starosta, ktorý navrhol súťaž s tým, že na mieste nemôže vyrásť nič väčšie a mohutnejšie ako pôvodná reštaurácia.
Možnosť vyhlásiť obchodno-verejnú súťaž na prenájom reštaurácie však na februárovom zastupiteľstve poslanci zamietli. Namiesto toho poverili starostu, aby nechal vypracovať návrh oddelenia Snežienky od budovy priľahlej lanovky. Zároveň vznikla komisia, ktorá má rozhodnúť o budúcnosti celého projektu.
„Podľa mňa sú len dve možnosti – zbúrať, alebo zbúrať. Prvá počíta s tým, že na mieste zostanú dve - tri lavičky, prípadne altánok. Druhá možnosť je zbúrať a urobiť prízemnú budovu, ktorá nezaťaží prírodu,“ hovorí starosta a jedným dychom dodáva, že výsledné riešenie prinesie komisia. „Ak bude silná potreba Snežienku zachovať a rekonštruovať, budem to rešpektovať. Uvidíme s čím príde poslanecká komisia. Čo vylučujem je zväčšovanie objemu a vracanie sa k vízii, ktorú mala táto mestská časť pred desiatimi rokmi, keď pripravovali na Snežienke päťpodlažný hotel,“ konštatuje R. Kusý.
Reštaurácia Snežienka na Železnej studničke Zdroj: FB Zachráňme Snežienku
Aj keď je stav Snežienky alarmujúci, objavili sa aj iniciatívy, ktoré volajú po jej zachovaní. Miestny poslanec Libor Gašpierik, ktorý vedie občiansku iniciatívu Zachráňme Snežienku, poukazuje na to, že stavba by sa nemala búrať a mala by slúžiť pôvodnej funkcii. „V tomto prípade by sa malo postupovať tak, ako tomu bolo napríklad pri podchode na Trnavskom mýte, kde investor dostal stavbu na dlhšie časové obdobie a za svoje náklady ju aj zrekonštruoval,“ porovnáva L. Gašpierik.
Samotný starosta pripúšťa, že o stavbu už prejavili záujem aj investori. „Šéf EKO-podniku doviedol nejakého pána, ktorý sa o to zaujímal. Pýtal som sa ho na to, či objekt videl. Vravel, že áno. Navrhol koncept agroturistiky, keď počíta s domácimi zvieratami ako atrakciou. Nič veľké, niečo maličké,“ hovorí R. Kusý a dodáva, že išlo iba o informačné stretnutie.
Reštaurácia Snežienka na Železnej studničke Zdroj: FB Zachráňme Snežienku
O osude Snežienky sa rozhodne ešte v tomto kalendárnom roku. Budova bývalej reštaurácie roky chátra. Oživiť sa ju pred vyše 10 rokmi snažila aj spoločnosť Snowdrop, ktorá na jej mieste chcela v roku 2006 postaviť hotel. Kým vtedajší starosta mestskej časti Nové Mesto Richard Frimmel projekt podporoval, jeho nástupca mu vystavil stopku.
Aj preto vznikol v roku 2013 nový návrh, ktorý počítal s tým, že na úžitkovej ploche 672 štvorcových metrov vznikne reštaurácia s vyhliadkovou terasou. Investícia s rozpočtom 1,5 milióna eur však nakoniec nebola zrealizovaná a nájomca od prenájmu budovy odstúpil.