V prvej polovici tohto roka slovenský investičný trh nehnuteľností oproti minulému roku nezaostal. Informovala o tom spoločnosť JLL Slovakia. Priemerná hodnota jednej transakcie bola približne 50 miliónov eur.

„Relatívne vysoké objemy, predovšetkým v prvom kvartáli, boli dôsledkom prenesených obchodov z konca roku 2019," okomentovala spoločnosť. Fakt, že kupujúci pokračovali v rozbehnutých transakciách, považuje za pozitívny signál.

„Aktuálna situácia zintenzívnila záujem o prémiové nehnuteľnosti s nízkou mierou investičného rizika," myslí si vedúci investičného oddelenia spoločnosti JLL Slovakia Rudolf Nemec. Čo sa týka segmentu kancelárií, v prvom polroku došlo napríklad k predaju budovy Rosum.

Nivy
Neprehliadnite

Dofinancovanie hypotéky je dnes ťažšie. Vedia pomôcť rodičia, ale dá sa to aj inak

V priemyselnom sektore viac ako polovicu investícií v prvom polroku zabezpečili tri významné transakcie. "Dva z troch obchodov boli súčasťou paneurópskych portfólií a uskutočnili sa v Senci, v najväčšom skladovom a logistickom uzle na Slovensku," dodala spoločnosť.

„Väčšina prebiehajúcich transakcií v retailovom sektore sa vzhľadom na situáciu okolo COVID-19 zatiaľ odložila alebo zrušila, až na jednu výnimku," uviedla spoločnosť. Výnimkou bol Atrium - špecialista na výstavbu a manažment nákupných centier v regióne CEE (stredná a východná Európa), ktorý odpredal svoje aktíva v Žiline.

„Očakávame, že druhá polovica roka bude prevažne závisieť od načasovania a intenzity druhej vlny pandémie ochorenia COVID-19, od makroekonomických ukazovateľov a scenárov hospodárskeho vývoja na rok 2021," uzavrel Nemec.