Lyžiarske stredisko na Kojšovskej holi vzdialené od metropoly východu polhodinu cesty získal súčasný majiteľ, spoločnosť Noad v roku 2015. Stredisko však na ďalšiu zimnú sezónu už neotvoril. Lyžiari z Košíc a okolia tak musia hľadať momentálne alternatívy v okolí.

Prevádzka strediska, ktoré sa začalo budovať ešte v 40. rokoch minulého storočia, by v súčasnej, zastaranej podobe bola podľa konateľa Noadu Andreja Šimka stratová, preto sa rozhodli radšej niekoľko sezón vynechať. „Radšej znášame kritiku, že sme zavreli, akoby sme tu ľuďom ponúkali nekvalitné služby,“ vysvetľuje.

Aktuálne je celoročne prevádzkovaná len chata Erika, ktorá slúži v lete turistom, v zime bežkárom a skialpinistom. Má kapacitu 60 lôžok, súčasťou je aj reštaurácia. 

Ešte pred dvomi rokmi hovoril A. Šimko o tom, že chcú investovať a vybudovať na východe prakticky nové, päťhviezdičkové lyžiarske stredisko. Na tomto zámere sa nič nezmenilo, projekt v predošlých dvoch rokoch prešiel komplikovaným procesom získavania povolení a komunikovania s úradmi.

Výsledkom je záverečné stanovisko z ministerstva životného prostredia, ktoré napokon projekt – hoci v oklieštenej podobe – odobrilo.

Nová lanovka až k vrcholu hole

„Čakáme, kým stanovisko nadobudne právoplatnosť a budeme môcť pracovať na stavebno-technickej dokumentácii. Prípravné práce s projektantmi už prebiehajú,“ priblížil aktuálny stav A. Šimko.

V záverečnom stanovisku ministerstva je viacero regulačných požiadaviek k projektu, ktoré doručili rôzne subjekty a investor ich bude musieť zapracovať. Celkovo ide o 64 opatrení a podmienok. „Následne budeme môcť stanoviť realizačný plán z hľadiska času a financií,“ dodal A. Šimko, ktorý zatiaľ nechcel odhadovať predpokladanú výšku investície ani čas výstavby.

Pôvodne Noad navrhol tri varianty novej podoby lyžiarskeho strediska – prvý počítal s preinvestovaním 13,25 milióna eur, druhý s 26,05 milióna eur a tretí 30,85 milióna eur.

Úrady si z nich vybrali 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa