Vláda komunistickej Kuby s vyše 11 miliónmi obyvateľov potrebuje masívny reštart domácej ekonomiky. Okrem desiatok rokov trvajúcej tvrdej americkej ekonomickej blokády, ukončenia pomoci zo spriateleného tzv. socialistického východného bloku, ju poznačila aj pandémia koronavírusu a straty v turizme. Jednou z ciest ako dostať krajinu von z dlhodobo nepriaznivej situácie sú zahraničné investície.

Slovenská investičná skupina Proxenta je na trhu od roku 2009. Verejnosti je známa skôr v oblasti investovania a výstavby bytov a obchodných priestorov – najmä v Bratislave a Nitre.

Zmluvu o spoločnom podniku so štátnou spoločnosťou Corporacion Alimentario Coralsa podpísala v roku 2019 prostredníctvom svojej firmy Proxenta Cuban Investments a platí 25 rokov. Pre Proxentu je výroba cukroviniek na Kube pilotným projektom, má záujem rozvíjať svoje aktivity na Kube a ďalej v Latinskej Amerike.

Vznikla tak slovensko-kubánska akciová spoločnosť Proxcor, kde celková výška investície slovenského partnera z vlastných zdrojov a od investorov je 25 miliónov eur. Bude mať monopolné postavenie vo výrobe sušienok, oblátok, cukríkov a raňajkových cereálií s ročnou produkciou 18-tisíc ton, čo má nahradiť import zo zahraničia.

Zmluva sa týka  výroby cukroviek z domáceho kakaa, múky a cukrovej trstiny v provincii Villa Clara. Suroviny bude podnik nakupovať za štátom stanovené veľkoobchodné ceny a za veľkoobchodné ceny ho bude predávať štátu.

Porazili konkurenciu z Brazílie

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa