Plány „naklonovať“ a rozšíriť na Slovensku úspešný koncept Auparku sú staré už desať rokov. Práve v roku 2007 predstavil vtedy ešte slovenský developer HB Reavis plán postaviť veľké nákupné centrum v Brne. Tamojší Aupark mal ponúknuť 71-tisíc štvorcových metrov nákupnej plochy a 2,5-tisíca parkovacích miest.
So stavebnými prácami neďaleko autobusovej stanice Zvonařka plánoval developer začať v roku 2009. Prvých návštevníkov malo centrum privítať už o dva roky neskôr. Nestalo sa tak. Úlohu zohrala nielen kríza, ale predovšetkým búrka nevôle, ktorá sa po ohlásení nákupného centra rozpútala.
Za všetko napovedajú aj titulky článkov či blogov, ktoré sa v súvislosti s brnianskym Auparkom objavili v tamojších médiách: „Úrad po siedmich rokoch povolil Aupark. Ohrozí malých obchodníkov,“ „Kto sa bojí, nesmie do Brna. Príbeh o korupčnom podhubí jedného chystaného hypermarketu“ či „Ďalšie nákupné centrum v Brne? Podávajte pripomienky k nákupnému centru Aupark“. Architekti i pamiatkari prirovnávali centrum k „mestskému parazitovi“.
Aupark Brno Zdroj: HB Reavis
Problémom bola najmä poloha. Aupark chce totiž developer stavať v tesnej blízkosti nákupného centra Vaňkovka, ktoré ponúka 37-tisíc štvorcových metrov obchodnej plochy. Neďaleko stojí aj obchodný dom Tesco. „Nahromadením takýchto stavieb dôjde akurát k tomu, že tam vznikne mesto, ktoré bude žiť len v určitý čas, počas otváracích hodín,“ hovoril začiatkom roka 2012 Českej televízii architekt a urbanista Milan Šuška.
Podozrenia a otázniky vyvolávala aj štúdia, ktorú si nechalo vypracovať samotné mesto. Jej autorom bola architektonická kancelária ArchDesign. Presne tá istá, ktorá projektovala tamojší Aupark. „Architekti boli uznaní vinnými, pretože porušili Profesijný a etický poriadok Českej komory architektov a to tým, že nepredchádzali vzniku stretu záujmov. Pracovali v rovnakej veci pre dvoch rôzne zadávateľov - verejného a súkromného,“ uviedla pre Českú televíziu hovorkyňa Českej komory architektov Markéta Pražanová.
HB Reavisu nezostávalo nič iné, len robiť ústupky. Plánovanú predajnú plochu zmenšil na viac než polovicu. Aktuálne úrady posudzujú projekt, ktorý počíta s predajnou plochou na úrovni 31,5-tisíca štvorcových metrov.
Ani to však nestačilo. Minimálne nie pre konkurenčné centrum Vaňkovka. Práve jeho majiteľ pripomienkoval územné konanie, preto sa termín stavby neustále odsúval. HB Reavis sa snažil vojnu v Brne urovnať zaujímavým spôsobom. Od spoločnosti ECE, ktorá stojí za Vaňkovkou, chcel prevziať projekt v Hradci Králové. „Začiatkom novembra sme uzavreli predbežnú dohodu, ktorej súčasťou bol pakt o neútočení ohľadom situácie v Brne, kde chceme stavať Aupark, a kde má ECE centrum Vaňkovka,“ uviedla pre Hradecký deník riaditeľka českého HB Reavisu Olga Humlová. Dohoda však nakoniec padla a vojna pokračovala.
Prvý veľký úspech dosiahol developer pred troma rokmi, keď získal územné rozhodnutie. „Po siedmich rokoch sa nám podarilo splniť všetky požiadavky a vyvrátiť všetky námietky proti stavbe. Museli sme získať asi osemdesiat čiastkových povolení,“ povedal v roku 2014 hovorca spoločnosti Ladislav Pavlík.
Napriek tomu, že na stránke HB Reavis uvádza, že Aupark by mohol byť otvorený v roku 2020, vedenie je pri stanovovaní termínu opatrnejšie. „Naďalej máme záujem o využitie pozemkov, ktoré naša spoločnosť v Brne vlastní. Projekt je teraz vo schvaľovacej a povoľovacej fáze, avšak vzhľadom na zložitosť jednotlivých štádií konania sa v súčasnej dobe neodvažujeme špecifikovať bližšie časový harmonogram,“ hovorí pre TREND Reality hovorca českého HB Reavisu Jakub Verner.
Aupark Brno Zdroj: HB Reavis
Pôvodom slovenský developer však hrá proti času aj množiacej sa konkurencii. Len pred dvoma týždňami totiž oznámila záujem postaviť nákupné centrum v Brne aj ďalšia spoločnosť. Obchodné centrum Kaskády chce ponúknuť 6 500 štvorcových metrov nákupnej plochy. Nebude samé. Konkurenciou v pravom zmysle slova je najmä tamojší Avion, ktorý koncom minulého roka ohlásil rozšírenie o ďalších 15-tisíc štvorcových metrov.
Problémy HB Reavis v Brne nie sú výnimkou. Spoločnosť riešila protesty a zdržania takmer vo všetkých mestách, v ktorých toto nákupné centrum stavala. Podobne to bolo aj v Hradci Králové. Tamojší Aupark je zatiaľ jediným nákupným centrom, ktoré developer u susedov prevádzkuje.