O tri roky bude v Slovenskej sporiteľni rušno. Z jedenástich bratislavských budov, v ktorých je rozložené ústredie najväčšieho slovenského peňažného domu, sa vytratí bankársky život a presunie sa na iné miesto.

Nová centrála, ktorá pojme nielen zamestnancov banky, ale aj jej dcérskych spoločností, vyrastie v Bratislave v lokalite na Rožňavskej a Tomášikovej ulici v blízkosti „starej IKEA“. A hoci bude od stredu mesta najďalej zo všetkých bánk, z centra nezmizne. V srdci Bratislavy bude obývať aj budovu na Námestí SNP.

Tam zostanú pracovníci obsluhujúci najväčších korporátnych klientov či bankári pre privátne bankovníctvo. „Slovenská sporiteľňa ako významná finančná inštitúcia by v centre chýbať nemala,“ hovorí generálna riaditeľka banka Regina Ovesny-Straka.

Dve budovy

Slovenská sporiteľňa pôvodne uvažovala o tom, že všetky aktivity, ktoré robí v centrále, presunie na jedno miesto. K modelu dvoch budov – veľká administratívna v širšom centre a ďalšia v strede mesta – dospela po konzultácii s akcionárom, rakúskou Erste Bank.

Slovenská sporiteľňa si postaví nové sídlo

Rozhodnutie postaviť novú centrálu padlo z viacerých dôvodov. Mnohé objekty, v ktorých banka a jej dcéry sídlia, už nezodpovedajú štandardom.

Nie sú efektívne pre nízku využiteľnosti plochy na kancelárske účely a navyše si vyžadujú značnú rekonštrukciu. Pracovníci banky museli často cestovať na porady.

„Prepočty jasne ukázali, že bude výhodnejšie postaviť novú budovu,“ vysvetľuje R. Ovesny-Straka. Architektonickým zjavom by mala pripomínať, že ide o Slovenskú sporiteľňu.

Tender na výber hlavnej budovy vypísala banka v júni, zúčastnili sa na ňom siedmi oslovení architekti z Francúzska, Nemecka, Rakúska a zo Slovenska. Odborná komisia vyhodnotila v septembri ako víťazný návrh rakúskeho architektonického ateliéru Jabornegg & Pálffy.

Podľa člena výberovej komisie Dietmara Steinera zavážila predovšetkým efektívnosť a čistota riešenia. Upútalo najmä átrium v strede budovy s vodnými plochami a špeciálnym materiálom použitým na jeho zastrešenie.

Bude ním plast pripomínajúci akúsi membránu, nie sklo. Výstavba budovy sa začne budúce leto, skončiť by sa mala v druhej polovici roka 2008.

I keď označenie „hlavná“ bude niesť budova v centre mesta, tou podľa veľkosti „hlavnou“ bude práve stavba v blízkosti jazera Kuchajda v susedstve stavaného nového komplexu bytových domov Koloseo. Objekt bude mať čistú kancelársku plochu 24-tisíc štvorcových metrov.

Presťahuje sa do neho zhruba 1 300 bankových pracovníkov, ale aj zamestnancov poisťovne, lízingovej spoločnosti či faktoringu alebo Spordatu. Bude v nej i pobočka.

„Významne sa tak zredukujú straty času z presúvania a zlepší sa atmosféra v skupine,“ sľubuje si R. Ovesny-Straka. Podľa nej to pomôže aj lepšiemu vnímaniu dcérskych spoločností.

Zabezpečená flexibilita

Pri výbere lokality si Slovenská sporiteľňa vyberala z ponúk dvadsiatich developerov. Čo bolo rozhodujúce pri výbere pozemku blízko Kuchajdy?

„Toto miesto je ľahko prístupné, blízko diaľnice a nie ďaleko do centra. Susediaca železničná stanica Nové Mesto by sa navyše mala dostať na spojnicu medzi Viedňou a letiskom Bratislava,“ dôvodí R. Ovesny-Straka. Budova je pomerne blízko letiska, čo je dôležité pre rakúskych kolegov.

Keď si sporiteľňa vyberala lokalitu pre svoju hlavnú budovu, v ktorej bude celá administratíva a back office spolu s dcérami, jednou z požiadaviek bola pôvodne možnosť ďalšej stavby. V skupine Erste Bank sa už podľa informácií TRENDU dávnejšie špekuluje o tom, že by sa v rámci znižovania prevádzkových nákladov niektoré činnosti presunuli na Slovensko.

Slovenská sporiteľňa si postaví nové sídlo

I keď konečné rozhodnutie nepadlo, nové pozemky mohli umožniť prípadnú expanziu. Zišli by sa aj v prípade, že by rástla sama. R. Ovesny-Straka zatiaľ nepripustila žiadne dodatočné úpravy a verí, že nová budova kapacitne postačí.

Problémy s veľkosťou pocítila už napríklad Tatra banka, ktorá si postavila sídlo v Bratislave na Hodžovom námestí, no po krátkom čase jej začalo byť pritesné. Podobne môže skončiť aj UniBanka, ktorá má novú centrálu na Šancovej ulici, no po uvažovanej fúzii s HVB Bank Slovakia sa do nových priestorov tiež všetci nepomestia.

Banka podľa R. Ovesny-Strakovej počíta s investíciami do nového sídla zhruba za dve miliardy korún. Postaví ho z vlastných zdrojov.

O tom, či nehnuteľnosť následne predá napríklad realitnému fondu a bude si ju prenajímať, zatiaľ generálna riaditeľka sporiteľne hovoriť nechcela. Fondy pritom majú o podobné projekty v hlavnom meste veľký záujem, o čom svedčia viaceré nedávne obchody s administratívnymi budovami a bizniscentrami.

V prípade Slovenskej sporiteľne bude zatiaľ vlastníkom budovy i pozemkov jej dcérska firma Laned. Podnájomníkom je banka už vo viacerých súčasných budovách. „Postupne ich predávame a zatiaľ zostávame v nájme,“ dodáva R. Ovesny-Straka.

Vizualizácia – Slovenská sporiteľňa