„Pracovná spokojnosť je príjemný, pozitívny emočný stav vyplývajúci zo zhodnotenia vlastnej práce alebo pracovnej skúsenosti,“ hovorí pracovný psychológ Filip Ambróz. Takmer 10 % pracovného výkonu súvisí práve s pracovnou spokojnosťou. Pri komplexných povolaniach ako je napríklad programátor, statik, lekár alebo vedec je to dokonca až 30 %. Z prieskumov však vyplýva, že až tretina Slovákov je nespokojná a necíti za svoju prácu uznanie.
Inšpiratívne pracovisko, kde čas nie je proti vám
S pracovnou spokojnosťou úzko súvisí aj časová efektivita, ktorá má výrazný dopad na voľný čas zamestnancov. Napríklad, vďaka dobrej dostupnosti nemusia do práce dochádzať dlhšie ako polhodinu denne. Čaš im šetria aj mnohé ďalšie služby. „Najvhodnejšie kancelárske budovy dneška bývajú v blízkosti možností na nákupy či trávenie voľného času. Polus Towers sú priamo prepojené s nákupným centrom Polus City Center a v blízkom okolí si na svoje prídu pracujúci športovci, rodičia či nákupní maniaci. Nestrácajú čas presunom, keďže veže sú výborne dostupné električkou, autobusom, vlakom či autom,“ opísal pracovné podmienky Country Manager Operations Slovakia spoločnosti IMMOFINANZ, Peter Očovan.
Slováci v práci oceňujú: dobré vzťahy, odmenu aj prostredie
Až 71 % Slovákov na pracovisku motivujú dobré vzťahy, finančná odmena a spravodlivé ohodnotenie. Viac ako 50 % oceňuje mimoriadne odmeny a príjemné pracovné prostredie. Samozrejmosťou je kvalitná občianska vybavenosť, možnosti pre nákup, služby a relax v tesnej blízkosti či dopravná dostupnosť a bezproblémové parkovanie. „Pri výbere nových kancelárií sa potenciálni nájomníci rozhodujú aj na základe výhodnej polohy a pracovného prostredia. V Polus Towers sa núka inšpiratívny výhľad na Malé Karpaty, jazero Kuchajda a centrum,“ popísal motivujúce pracovné prostredie Peter Očovan.
Hluk nám prekáža najviac
Architektúra interiéru tiež zohráva významnú úlohu. „Napríklad tzv. „open space“ sa začal presadzovať v polovici minulého storočia so zámerom uľahčiť komunikáciu a výmenu nápadov medzi kolegami. Krátko nato však začali vedecké štúdie ukazovať, že open space pôsobí presne opačne,“ ozrejmuje psychológ. „Vedci skúmali spokojnosť zamestnancov, kvalitu ich pozornosti, pamäti, koncentrácie, kreatívneho myslenia, medziľudských vzťahov, úroveň ich produktivity a mieru prežívaného stresu zamestnancov pracujúcich v tradičných kanceláriách a zamestnancov pracujúcich v open space priestoroch. Zamestnancom pracujúcim v open space dokonca namerali vyššie hladiny stresových hormónov v krvi,“ vysvetľuje Filip Ambróz.
Podľa prieskumu Európskej nadácie pre zlepšovanie životných a pracovných podmienok, 33 % Slovákov čelí nejakému rušivému momentu v práci. Ide hlavne o hluk v podobe vravy kolegov, vyzváňajúcich telefónov a hučiacej tlačiarne. Každý open space by preto mal mať separátnu miestnosť, v ktorej si zamestnanec môže vybaviť telefonáty či stretnutia bez toho, aby niekoho rušil. Open space síce zefektívňuje komunikáciu, niektorí zamestnanci však potrebujú väčší pokoj a sústredenie pre svoj výkon. Preto je vhodné hľadať kancelárske priestory, ktoré sa dajú prispôsobiť podľa vlastných potrieb.
Pracovné prostredie na mieru zamestnancom
„Potreby rôznych organizácii sa môžu veľmi líšiť, preto je vhodné, keď sa prostredie vnútorne a flexibilne člení podľa potrieb zamestnávateľa a charakteru práce zamestnancov. Prostredie, ktoré sa dá prispôsobiť, má predpoklady byť zdravšie, pretože umožňuje napríklad ľahšie izolovať priestory, v ktorých sa používajú, tlačiarne. Pomáhajú vytvoriť vhodné podmienky, a zároveň chránia zamestnancov pred negatívnymi alebo rušivými vplyvmi,” tvrdí Ambróz. Túto filozofiu si už osvojili aj priamo v administratívnych centrách. „V Polus Towers si firmy môžu vystavať kancelárie na mieru podľa individuálnych požiadaviek. Snažíme sa im tak vytvoriť inšpiratívne pracovné prostredie v duchu princípu Work-Life-Balance, kde práca a relax je na jednom mieste,” uzatvára tému Peter Očovan.
Viac info nájdete na www.polus-towers.sk.