Rakúske reality sú zaujímavé pre Slovákov nemenej ako rekreačné domy na pobreží v Chorvátsku, Španielsku a Taliansku. Na hlavné bývanie, ktoré pozná rakúske právo, Slováci kupujú najmä v pohraničí rodinné domy.

Druhé bývanie, určené na rekreáciu, si kupujú vo veľkej miere v Alpách. Zaujímajú sa o dvojsezónne apartmánové hotelové komplexy, najčastejšie v spolkových krajinách Salzbursko, Tirolsko a Voralbersko.

„Ceny domov a bytov po celej krajine neustále rastú, vo všetkých deviatich spolkových krajinách. Od štvrtého štvrťroka 2020 vzrástli ceny nehnuteľností v Rakúsku dvojciferne, v druhom štvrťroku 2021 až o 11,7 percenta,“ povedal pre TREND Peter Forgács zo spoločnosti Rellox v Českej republike.

K oživeniu turizmu a dopravy, čo súvisí aj s nákupom a užívaním rekreačných nehnuteľností v Rakúsku, však prispeje dlhodobý útlm pandémie koronavírusu. Preto treba sledovať aktuálne informácie na stránke slovenského rezortu zahraničných vecí a rakúskeho veľvyslanectva v Bratislave, ktoré sa týkajú tzv. pendlerov aj bežných cestujúcich.

Nehnuteľností v Rakúsku

Legislatíva u našich juhozápadných susedov pozná aj rôzne využitie nehnuteľnosti, niektoré smerom k podnikaniu. Sú to druhé bývanie (rekreačné), turistický prenájom, vedľajšie bývanie (bývanie na účel výkonu samostatnej činnosti) a prenájom súkromných izieb (ubytovanie v bytovom dome s nie viac ako 10 posteľami alebo troma izbami) bez povolenia živnostenského úradu.

PRAMEŇ: Rellox

nakupne centrum
Neprehliadnite

Slovenský realitný trh sa v roku 2021 nesie na krídlach rastu cien

Predaj počas výstavby

Dôvodov záujmu Slovákov je podľa P. Forgácsa viac. Rekreačné komplexy sa väčšinou nachádzajú v turisticky atraktívnych destináciách, v blízkosti alebo priamo na zjazdovkách, v blízkosti jazier, turistických cyklotrás a služieb.

Developeri ich postavili vo vysokom štandarde, so štyrmi a piatimi hviezdičkami. Z interných dát spoločnosti vyplýva, že vyše 90 percent lyžiarskych apartmánov sa predá ešte vo fáze výstavby, ktorá trvá jeden až dva roky.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa