„Jeden z najinovatívnejších a najnáročnejších projektov múzea súčasnosti,“ ako ho nazval server WA, medzinárodnej organizácie architektov, projektoval Jean Nouvel (pozrite si video). Zrealizoval ho na západnom cípe ostrova Saadiyat (šťastia), vzdialeného vzdušnou čiarou niekoľko sto metrov od abuzabijského prístavu.
Pri hĺbení základov vyviezli vyše päťstotisíc kubických metrov piesku, stojí na vyše štyritisícpäťsto hlbokých pilótach (pozrite si video). Informácie o stavbe sa zväčša sústreďujú na kolosálnu 7 500-tonovú striebristú kupolu s priemerom 180 metrov, prikrývajúcu prevažnú časť komplexu, ktorej primárnym účelom je ho ochladzovať.
Louvre Abu Dhabi Zdroj: drone video
Louvre Abu Dhabi Zdroj: drone video
Jej geometrický hviezdicový vzor má evokovať palmové koruny v oáze pri meste Al Ain. Architektov inšpirovali aj tradičné okná islamskej architektúry (mashrabiya).
Podopierajú ju len štyri piliere v rozmedzí 110 metrov skryté v múroch budov, čím vzniká ilúzia jej vznášania. Na riešení osemvrstevnej konštrukcie s rôznymi zostavami základného vzoru sa podieľala britská BuroHappold Engineering.
Louvre Abu Dhabi Zdroj: Mohamed Somji
Podoba „dažďa svetla“, ako nazývajú zoskupenie slnečných lúčov prenikajúcich vrstvami, vznikla dlhodobým skúmaním efektu na modeloch. Štyri vrchné vrstvy z nehrdzavejúcej ocele oddeľuje od spodných hliníkových vrstiev päťmetrový oceľový rám – kompletizácia 85 vopred zložených prvkov s hmotnosťou do päťdesiat ton trvala dva roky.
Louvre Abu Dhabi Zdroj: Mohamed Somji
„Dážď svetla“ filtrovaný sklenou strechou vytvára efemérny obrazec na múroch a prílivových nádržiach, navrhnutých BuroHappold. Komlex spojili s morom minulé leto, keď v štyroch etapách odstraňovali dočasné ochranné steny, pričom dbali na to, aby slaná voda neprenikala z nádrží a nepoškodzovala budovy.
Múzeum bude prístupné aj po pontónoch, no návštevníkov budú prevážať loďami. Britskí špecialisti prispôsobili prístavné zariadenie idei splynutia objektu s morom od Ateliers Jean Nouvel. Riešenie vlnolamov ráta s budúcimi klimatickými zmenami.
Louvre Abu Dhabi Zdroj: Mohamed Somji
Louvre Abu Dhabi Zdroj: Mohamed Somji
Louvre Abu Dhabi, nazývaný „muzeálne mesto”, tvorí päťdesiatpäť budov (pozrite si video) s fasádami z takmer štyritisíc panelov z ultra vysokopevnostného betónu (UHPC). Expozície zaberajú 8 600 štvorcových metrov, čo je zhruba sedmina priestorov v parížskom Louvri.
Vystavené diela tohto druhého satelitu múzea po Louvre-Lens (2012) bude spolovice z nákupov abuzabijskej vlády, spolovice výpožičky z trinástich francúzskych galérií a inštitúcii – okrem Louvru prispeli aj Musée d’Orsay, Centre Pompidou a Château de Versailles. Posledné exponáty privážali z Francúzska minulý týždeň.
Louvre Abu Dhabi Zdroj: Big Project Middle East
K vrcholom budú patriť sochy z neo-sumerského obdobia (okolo 2120 pred n. l.), La belle ferronnière od Leonarda da Vinciho (1490–1496), La Gare Saint-Lazare od Clauda Moneta (1877), Autoportrét od Vincenta van Gogha (1887) a Number 26A: Black and White od Jacksona Pollocka (1948).
Po podpísaní medzištátnej zmluvy v roku 2007 sa predpokladalo otvorenie v roku 2012. Termín však tri razy posunuli.
Louvre Abu Dhabi Zdroj: Ludovic Pouille
Múzeum s prívlastkom „perla v korunke ostrova Saadiyat“ je prvou fázou celku (pozrite si foto), po ktorom má nasledovať Zayed National Museum od ateliéru Foster and Partners. Výstavba je v začiatkoch, napriek pôvodnému zámeru sprístupniť múzeum v roku 2016.
V ranom štádiu sú Guggenheim Abu Dhabi od Zaha Hadid Architects, Námorné múzeum od Tadaa Anda, budúcnosť múzea emirátu od Gehry Partners je zatiaľ najmenej istá.
Louvre Abu Dhabi Zdroj: Mohamed Somji
Louvre Abu Dhabi Zdroj: Ateliers Jean Nouvel