Ešte v roku 2003 otvorili v rekreačnom stredisku Kamenec bazén, ktorý mal rozšíriť ponuku počas letnej sezóny. Dnes je na stole výrazné rozšírenie areálu, ktorého prevádzkovateľom je samotná obec Kaluža.
„Účelom navrhovanej činnosti je v dotknutej lokalite plynule nadviazať na existujúci areál a pokračovať vo výstavbe nového plaveckého bazénu, termálneho bazénu a bazénu pre dojazd toboganov na stredisku Kaluža,“ píše v zámere, ktorý posudzujú úrady, starosta obce Kaluža Ján Čuchran.
Predkladatelia argumentujú tým, že investície sú reakciou na zvyšujúci sa dopyt. „Základným dôvodom pre navrhovaný zámer - Vodný svet v obci Kaluža, je zvyšujúci sa záujem o vodné atrakcie a vzhľadom k tomu aj dopyt po takýchto zariadeniach,“ uvádza sa v zámere.
Plánované bazény majú rozšíriť ponuku vonkajšieho kúpania. „Lokalita je vymedzená zo strany západnej jestvujúcim bazénom, zo strany severnej strednou panelovou cestou strediska, zo strany východnej je to priestor na voľné stanovanie. Na strane južnej lokalita pokračuje trávnatou plochou až k vodnej hladine Zemplínskej šíravy,“ vysvetľuje investor.
Celkovo má v lokalite pribudnúť takmer 400 štvorcových metrov vodnej plochy. Najväčšiu časť z toho bude predstavovať plavecký bazén s 262,5 štvorcovými metrami, ktorý bude mať hĺbku 1,6 metra. Bazén pre tobogany zaberie necelých 97 štvorcových metrov a termálny bazén 24,4 štvorcov.
Kým v plaveckom bazéne má byť teplota vody 26 stupňov Celzia, v termálnom má byť o šesť stupňov vyššia. Asi najväčšou atrakciou má byť vybudovanie toboganovej veže, ktorá rozšíri atrakcie celého areálu.
So stavebnými prácami by sa malo začať v marci budúceho roka, prvý návštevníci by ich mali využívať už rok na to. Rozpočet vyčíslili majitelia na 560-tisíc eur.
Vodný svet Kaluža Zdroj: Google Street View
V obci pritom už dva a pol roka funguje aj akvapark Thermalpark Šírava. Práve pred letom 2014 vyvrcholila spolupráca obce a súkromných investorov, ktorí sa rozhodli pri vodnej nádrži vybudovať celoročnú atrakciu. Výška investície dosiahla okolo piatich miliónov eur a využívala zdroje geotermálnej vody.
Kým v minulosti boli slovenské vodné nádrže vyhľadávanými atrakciami, v poslednom desaťročí ich dobehli absentujúce investície. Najväčší počet atrakcií je dnes situovaný v okolí Liptovskej Mary, kde turistov láka až dvojica akvaparkov (Tatralandia, Bešeňová). Nové investície si naplánovali aj na Domaši.