Nová najvyššia budova Európy vyrástla v Londýne. Pod názvom The Shard – Črepina sa týči 310-metrový mrakodrap, citoval britský The Independent portál idnes.cz.

Pôvodný názov budovy bol London Bridge Tower, keďže v jej blízkosti sa nachádza slávny most. Neskôr sa jej začalo hovoriť Shard of Glass (Sklenená črepina), nakoniec zostala len prvá časť pomenovania.

Podľa britskej tlače by mala cena mrakodrapu, ktorú navrhol taliansky architekt Renzo Piano, dosiahnuť 425 miliónov libier.

Podľa pravidiel britskej organizácie pre bezpečnosť letovej prevádzky nesmie v Londýne vyrásť stavba prevyšujúca 310 metrov a tak je budova 45. najvyššia na svete. V rámci Európskej únie jej však patrí prvenstvo.

Shard - nová najvyššia budova Európy

Stavba vyrástla na mieste kancelárskych budov zo 70-tych rokov. Na konci roku 2010 bolo dokončené betónové jadro budovy, ktorého šikmé steny pokrylo 56-tisíc štvorcových metrov špeciálnych sklenených panelov. Táto fáza je aktuálne hotová. Na konci roka by sa mali začať do mrakodrapu sťahovať prví nájomníci.

Na prvých 28 poschodiach budú kancelárie pre celkovo sedem tisícok ľudí. Nasledujú dve poschodia reštaurácií. Od 34. až po 52. poschodie bude hotel Shangri-La a ďalších dvanásť poschodí je vyčlenených pre najvyššie položené byty v Británii. Na najvyšších poschodiach (od 68. až po 72.) budú priestory pre vyhliadku verejnosti.

Shard - nová najvyššia budova Európy

The Shard Zdroj: Flickr

Na starom kontinente by mal londýnsky mrakodrap prekonať stavba Federation Tower, ktorá rastie v Moskve. Dosiahnuť by mala 360 metrov. Budovu tento týždeň zasiahli plamene, informoval portál idnes.cz. Viac si o londýnskom Shard môžete prečítať v rámci seriálu TRENDreality.sk Svetová architektúra.

Shard - nová najvyššia budova Európy

Foto – Flickr

Vizualizácie – The Shard