Na rekonštrukciu slovenských internátov vyčlenila peniaze vláda, ktorá sa ešte koncom roka 2016 dohodla s rektormi vysokých škôl a Študentskou radou vysokých škôl na finančnej pomoci.

Rektori škôl vyčíslili technologický a investičný dlh, ktorý sa na ubytovacích zariadeniach nakumuloval za desiatky rokov od ich postavenia na viac ako 300 miliónov eur.

Vláda sľúbila vyčleniť na rekonštrukčné práce 20 miliónov eur na rok 2018 a ďalších 30 miliónov eur na roky 2019 a 2020. Suma bola alokovaná medzi jednotlivé školy podľa ich veľkosti či stavu internátov.

Šéf vysokoškolského mesta skončil

Univerzita Komenského sa rozhodla, že celú prisľúbenú sumu 14,3 milióna eur použije na rekonštrukciu jednej z dvoch budov internátu Ľudovíta Štúra, ktorý je s počtom 1 380 ubytovaných študentov najväčším internátom v Mlynskej doline aj na celom Slovensku, informoval vlani šéf Vysokoškolského mesta – Mlyny UK Róbert Gula. Rektor univerzity Marek Števček ho vo štvrtok odvolal z funkcie.

UK v tlačovej správe uvádza, že sa tak stalo práve v súvislosti s prípravou rekonštrukcie internátu. Na Gulove prešľapy upozorňovali médiá aj v minulosti, Denník N tento rok vo februári informoval o tom, ako mal vrátnik na internáte zarábať 2-tisíc eur mesačne a časť peňazí vracať vedeniu. V roku 2013 písalo Sme o tom, ako si R. Gula do nákupu nového služobného auta prenajal čiernu limuzínu BMW radu 5, lebo lacnejšie auto v prieskume trhu nenašli.

V prípade internátu v bratislavskej Mlynskej doline sa rekonštrukcia nateraz odkladá. Univerzita tvrdí, že modernizáciu považuje naďalej za svoju prioritu. V najbližšom čase preto vyhlási UK verejné obstarávanie na vypracovanie novej projektovej dokumentácie, informovala hovorkyňa UK Lenka Miller.

Rekonštrukcia „Šturáku“, konkrétne bloku B, sa mala začať v lete, po odsťahovaní sa študentov. Podľa L. Miller v snahe o transparentné a efektívne nakladanie s verejnými zdrojmi zrealizovalo nové vedenie UK prípravné trhové konzultácie, v rámci ktorých sa mohla odborná aj laická verejnosť vyjadrovať k projektovej dokumentácii.

Obstarávanie na stavebné práce zrušili

Po prvých pripomienkach otvorilo vedenie univerzity rokovania so zástupcami VMĽŠ UK a zhotoviteľmi projektovej dokumentácie. VMĽŠ UK dovtedy realizovalo prípravu projektovej dokumentácie vo vlastnej réžii, celý proces prebiehal približne päť rokov.

„Zástupcovia nového vedenia UK zistili, že medzi VMĽŠ UK a zhotoviteľom projektovej dokumentácie neprebiehala dostatočná koordinácia pracovných postupov a existuje riziko značného zdržania procesu rekonštrukcie. Rektor UK Marek Števček sa v reakcii na tieto informácie rozhodol prerušiť prípravy na vyhlásenie verejného obstarávania na stavebné práce týkajúce sa rekonštrukcie internátov, a v najbližšom čase vyhlási verejné obstarávanie na vypracovanie novej projektovej dokumentácie,“ uviedla L. Miller.

„Chceme mať istotu, že rekonštrukcia internátov sa uskutoční kvalitne, že zdroje budú vynaložené efektívne a že počas rekonštrukcie nenastanú zdržania. Nechceme dopustiť, aby sa rekonštrukcia naťahovala a naši študenti tak ostali dlhšie obdobie bez strechy nad hlavou,“ povedal M. Števček.

„Záleží nám na tom, aby rekonštrukcia bola transparentná a bez prieťahov. Preto ju radšej urobíme neskôr, ale poriadne,“ zdôraznil rektor UK.

Pôvodné vedenie internátu naplánovalo trvanie rekonštrukcie na 18 mesiacov až dva roky. Práce majú zahŕňať výmenu rozvodov vody, vzduchotechniky, elektriky či kanalizácie. Izby dostanú nový nábytok a vybavenie, zrušia sa balkóny, čím sa zväčší priestor izieb, internát dostane aj úplne novú fasádu. Z pôvodnej budovy ostane v podstate len skelet.

Vzhľadom na rekonštrukciu bude musieť škola pristúpiť k dočasnému zníženiu počtu ubytovaných študentov o spomínaných 1 380 miest.

Rekonštruujú aj ďalšie bratislavské školy

Vysokoškolské mesto – Mlyny UK poskytuje dohromady v Mlynskej doline 6 600 lôžok, v objektoch nazývaných Šturák, Manželáky a Átriáky. Ďalších 2 400 lôžok poskytuje škola v internáte Družba na nábreží Dunaja.

Iné školy v Bratislave už začali s rekonštrukčnými prácami na internátoch. Slovenská technická univerzita v Mlynskej doline už niekoľko rokov prestavuje internát Mladosť. Priebežne rekonštruuje tiež internát Mladá garda. Za posledných zhruba päť rokov preinvestovala škola na rekonštrukcie viac ako osem miliónov eur.

Ekonomická univerzita v Bratislave plánuje v roku 2019 rekonštrukcie blokov A, B a G internátu Horský park a obnovu interiéru študentských domovoch univerzity v Bratislave na Hroboňovej, na Prístavnej ulici a oboch budovách na Starohájskej ulici.