Nákupné centrum Yosaria Plaza malo vzniknúť prestavbou bývalého Obchodného domu Ružinov na Papánkovom námestí. Otvorené malo byť už v roku 2007. Stavbu však zastavili finančné problémy a dodnes stojí na mieste skelet pôvodného Priora. Ako vysvetľuje I. Líška, financujúca banka v Rakúsku sa dostala do krachu a potom nastala globálna finančná kríza.

„Teraz prišlo oživenie v západnej Európe aj v tejto sfére a následne sa nám ozvalo niekoľko záujemcov o investovanie do tohto projektu," približuje I. Líška. Dopĺňa, že ak všetko dobre pôjde, stavať by sa mohlo začať už o rok. Do projektu podľa neho chcú investovať nemalé peniaze. Kto a o akú sumu pôjde, však nespresnil.

O oživení projektu hovoril v kampani pred vlaňajšími komunálnymi voľbami aj znovuzvolený starosta Ružinova Dušan Pekár. Na bilbordoch sľuboval nového investora pre „Hirošimu“, ako obyvatelia stavenisko v centre mestskej časti prezývajú.

„Investor sa predstaví, keď bude mať dotiahnuté všetky podstatné rokovania. Následne predstaví, čo by sa s touto lokalitou dalo robiť," potvrdzuje hovorkyňa Ružinova Miroslava Štrosová.

Spolu s novým investorom chce mestská časť zrekonštruovať aj priľahlé Papánkovo námestie. Pozemky medzi námestím a Tomášikovou ulicou vlastní investorská spoločnosť Yosaria Plaza.

Nedostavanie plánovaného nákupného centra investorovi už spôsobilo nemalé problémy. Mestská časť mu udelila pokutu 60-tisíc eur za to, že nákupné centrum nepostavil. Podľa Ružinova totiž nedostavaná budova znehodnocuje životné prostredie a znižuje kvalitu bývania.

Spoločnosť Yosaria Plaza s pokutou nesúhlasila a zaplatiť nechcela. O opodstatnenosti pokuty rozhodol aj Najvyšší súd SR. Ružinov sa pre nezaplatenie pokuty obrátil na exekútora. Spoločnosť Yosaria Plaza však dodnes trvá na tom, že pokuta nebola opodstatnená. „Súd rozhodol v rozpore so zákonom, ako to niekedy na Slovensku chodí, tak sa už k tomu nebudeme vyjadrovať," reaguje I. Líška.

Šéf Yosaria Plaza hovorí o oživení projektu najväčšieho nákupného centra

Yosaria Plaza - vizualizácia Zdroj: Yosaria Plaza, a.s.

Centrum Yosaria Plaza sa po otvorení malo stať najväčším nákupným komplexom na Slovensku s predajnou plochou stotisíc štvorcových metrov. Jeho súčasťou mali byť podľa plánov investora okrem 250 obchodov aj supermarket, kaviarne, reštaurácie a kancelárske priestory s najvyšším štandardom.

Malo tu byť aj relaxačné centrum, klzisko s klasickým ľadom a rozmermi 30 krát 15 metrov, bazén 25 krát 12 metrov, sauny, masáže či soláriá. V podzemí centra malo byť podľa plánov 1 300 parkovacích miest.

Bratislava má však po vlaňajšom otvorení Bory Mall podľa poradenskej spoločnosti Colliers 1 323 štvorcových metrov predajnej plochy na tisíc obyvateľov, čo je značne nad európskym priemerom. V samotnom Ružinove je aktuálne najväčšie slovenské nákupné centrum Avion s viacerými ďalšími obchodmi a novou zónou Pharos Park v okolí a tiež Centrál.