Ak sedíte dlho v kancelárii a navyše máte nesprávnu stoličku alebo zle nastavený monitor, môžu to byť príčiny vašich problémov. Ďalším spúšťačom sú časté prechody z chladného do teplého prostredia.

Teplo, sucho a dostatok pohybu

S bolesťami chrbta, krížov alebo krčnej chrbtice sa za svoj život stretne vyše 80 % ľudí. Netýka sa však len tých, ktorí pracujú fyzicky, ale aj zamestnancov v administratíve. Prečo? Príčinou je opakovaná a dlhodobá nesprávna poloha pri práci, nekompenzovaná fyzickou aktivitou a prechladnutie vďaka prievanu alebo klimatizácii. K tomu sa pri kancelárskej práci pridáva aj stres, pri ktorom máme tendenciu sa hrbiť, málo spánku, zmeny nálad a – bez prekvapenia – problémy s nadváhou, ktorá je spôsobená najmä nesprávnou životosprávou, nepravidelným stravovaním a nedostatkom pohybu.

Do značnej miery vplýva na vašu pracovnú pohodu aj počasie. To súčasné májové skôr pripomína bláznivý apríl. Zvyknete často podceňovať dostatočný odev alebo zmoknúť či spotiť sa a sušiť odev „na sebe“? Pokladáte kvalitné základy pre vznik „zachladnutia“, prechladnutia, zápalov, bolestí a reumatických chorôb. S blížiacim sa letom si v kancelárii dávajte tiež pozor na klimatizáciu a na prechody z chladného do vyhriateho prostredia a naopak. V aute aj v kancelárii si regulujte teplotu tak, aby ste zabránili teplotnému šoku pri prechode do tepla a naopak. Odborníci odporúčajú častejšie sa prezliekať alebo mokré, spotené miesta zakryť uterákom či dekou. Dôležité je chrbát udržiavať počas dňa v teple a suchu. Nezabúdajte ani na nohy a krk, odporúčané sú kvalitné ponožky, prezuvky a šatky alebo šál.

Všeobecne sa udáva, že muži na zápalové ochorenie chrbtice trpia trikrát častejšie ako ženy. Chronické bolesti spôsobujú tzv. funkčné poruchy, napríklad ak pri pohybe používate viac svalov ako je potrebné, pretože svalstvo je ochabnuté a netrénované. Nezriedka bolestivé pohyby nahradzujú ľudia inými alebo držia telo neprirodzene v polohe, v ktorej bolesť necítia (úľavová poloha). Oba pohybové stereotypy pretrvávajú aj po odznení bolesti, čo je nesprávne a často sa bolesť vracia i s vyššou intenzitou. Druhou skupinou sú štrukturálne poruchy, napríklad poškodenie medzistavcovej platničky, ktoré je rizikovejšie s pribúdajúcim vekom. Ak sa rozhodnete športovať, tak začnite napríklad plávaním, určite nie tenisom alebo volejbalom, lebo pri týchto aktivitách je chrbát mimoriadne zaťažený. Mnohé spoločnosti dnes v rámci cafeteria systému firemných benefitov poskytujú aj rôzne wellness a rehabilitačné procedúry (napríklad masáže, saunu) alebo športové aktivity. Využite ich.

Ako správne sedieť v kancelárii?

Lekári odporúčajú dodržiavať zásady správneho držania tela a chrbticu nepreťažovať. Základom je držať chrbát vystretý (pri státí, chodení aj sedení), lopatky tlačiť dozadu a prenášať záťaž z chrbta na nohy, napríklad vystúpením na podložku aj pri sedení. Ťažké predmety takisto zdvíhajte pomocou nôh (z drepu) a nie chrbtom. Ak už chrbticu zaťažujete, zaťažujte ju symetricky.

Časté bolesti krčnej a hrudnej chrbtice spôsobuje neprávne nastavený monitor. Mali by ste ho mať rovno pred sebou a vo výške očí. Určite si zabezpečte aj kvalitnú kancelársku stoličku a využívajte techniku „pomodoro“, čo je striedanie intenzívnej práce a prestávok. Cez prestávku sa choďte poprechádzať a vykonať niekoľko ľahších strečingových cvikov. Ideálne je cvičiť pravidelne a najmä posilňovať tzv. svalový korzet. Moderne sa súbory cvikov zamerané na brušnú, krížovú oblasť a trup nazývajú core training, z anglického „core“ - jadro.

So samoliečbou opatrne

Neliečené chronické bolesti v oblasti chrbtice sa môžu rozšíriť aj na iné partie, napríklad „vystreľujú“ do slabín, lýtok alebo ramien. Výnimkou nie sú ani zápal sedacieho nervu, bolesti hlavy a migrény. Nakoľko chrbtica sa podieľa aj na udržaní rovnováhy tela a prechádzajú ňou dôležité nervové spojenia, bolesti vyúsťujú až do nevoľnosti, závratov či straty koordinácie horných končatín (triaška, mravenčenie, slabosť a pod.).

Pri samoliečbe pomáha suché povrchové teplo, napríklad fénovanie, infračervená lampa, rôzne zábaly, termofóry, hrejivé masti a podobne. Pozor však na hĺbkové prehriatie! Neskúšajte na sebe ani to, čo vám poradí „doktor Google“ a rôzne babské sebarehabilitačné „zaručené“ rady. Ak ste chrbát dlhodobo zanedbávali, potrebné je aj chyby naprávať dlhodobo, rýchle riešenia sú väčšinou tie nesprávne. Ak vám nepomáha ani nová ergonomická stolička, ani prevencia a úprava životného štýlu a životosprávy, je potrebné konzultovať bolesti chrbta s lekárom a skúsiť medikamentóznu liečbu, napr. protizápalové lieky. Samozrejme odbornú pomoc treba vyhľadať pri závažných niekoľko dní trvajúcich stavoch, napríklad pri „seknutí“ (hexenšus alebo lumbago).

A ešte jedna dôležitá poznámka. Tak ako v práci trávite veľa času sedením, väčšinu noci strávite ležaním a spánkom. Skontrolujte si, či máte vhodne tvrdý, hrubý matrac a vankúš. V opačnom prípade môže byť dôvodom vašich bolestí chrbta okrem sedavého zamestnania aj nevhodná poloha pri spaní. Typickým príznakom je „stuhnutý krk“ po prebudení.