Pred Vianocami otvorili novú hlavnú budovu najväčšej nórskej banky DNB v Opernej štvrti (OperaKvarteret) pri zálive Bispevika v Oslo. Spolu so susednými objektmi patrí do celku mimoriadne úzkych budov. Autori urbanistickej koncepcie, MVRDV, ich navrhli ako v nadzemnej časti neprepojené, s minimálnym rozstupom – „vzduchom“ – necelé štyri metre. Podobne ako v niektorých ďalších svojich dielach sa inšpirovali čiarovým kódom, ktorý sa ujal ako názov komplexu – Barcodeområdet. (Pozrite si video osu.no/eng/operakvarteret-presentation)
Z dvanástich budov Čiarového kódu sú rotterdamskí architekti autormi dvoch. Jednou z nich je práve charakteristicky dlhá 105-metrová novootvorená banková budova s pasážou spájajúcou hlavnú stanicu s nábrežím. Postavili ju z oceľového skeletu s plášťom z neomietanej sivej tehly od dánskeho výrobcu, ktorý dodal vyše 1 200 typov a rozmerov tehál.
V súvislosti so sídlom DNB spomínajú projektanti termín pixelácia. Jej základom je kocka 6 krát 6 metrov, čo umožnilo, aby bolo každé poschodie iné. Jeden „pixel“ dimenzovali pre štyroch zamestnancov.
Kliknutím na fotografiu otvoríte celu galériu .
Zdroj: Foto - Jiri Havran
Diferencovaná je aj komunikácia po sedemnástich poschodiach. Vedie po viacerých drevených schodištiach a mostíkoch cez spoločenské priestory, v ktorých sa holandskí architekti usilovali vytvoriť až domácke ovzdušie. Umocňujú ho kozuby, možnosť vyjsť na terasy a strešné záhrady, v jedálni atraktívny výhľad.
DNB bude mať v Čiarovom kóde tri vedľa seba stojace budovy s okolo 100-tisíc m2 priestorov. Banka využije 85-tisíc m2, kam z 18 adries v Oslo presťahujú 4 400 zamestnancov.
MVRDV vytvorili strednú, takzvanú budovu A (na panoráme druhá sprava, ostatné navrhli nórske ateliéry Dark Architekter a a-lab) s 36 500 m2 pre vyše dvetisíc zamestnancov. Bankový celok dokončia na konci roku
Americký mesačník Architectural Digest zaradil dielo MVRDV ako prvé do prehľadu „veľkolepých, smelých a obdivovaných budov minulého roka“, z ktorých portál TRENDreality.sk publikoval London Bridge Tower, Shenzhenskú burzu, a Sliced Porosity Block v Chengdu.
Prímorská Operná štvrť je vlastne novou mestskou časťou v starobylej štvrti Bjørvika. Čiarový kód leží západne od známej Opery (2008) od Snøhetty, na druhej strane rušnej ulice Bispegata. V susednom zálive Pipervika je Múzeum moderného umenia Astrup Fearnley, o ktorom sme nedávno informovali.
Kliknutím na fotografiu otvoríte celu galériu .
Zdroj: Foto - Jiri Havran
Konečnú koncepciu výstavby komplexu Čiarový kód prijali roku 2008. V jeho rámci postavili, alebo do roku 2016 postavia, 12 budov s 200-tisíc m2. Zriadia v nich pracoviská pre 10-tisíc ľudí a 500 bytov, spolovice obytná bude napríklad aj 15-poschodová banková budova B.
Ako prvé postavili v Opernej štvrti hotely. Štvorhviezdičkový Thon Hotel Opera (ØKAW Arkitekter AS, 2001) a Oslo Atrium (Niels Torp, 2003), samozrejme, nepatria do Čiarového kódu. Prvým objektom komplexu bol Glass House, sídlo PriceWaterhouseCoopers (2007, na panoráme prvý vľavo), spomínané ďalšie dielo MVRDV. Z budov Čiarového kódu si zaslúži zmienku Iceberg od Snøhetty pre Deloitte (štvrtá vľavo na panoráme), ktorý dokončia tento rok.
V rokoch 2008 – 2009 patril archeologický výskum v lokalite medzi najväčšie v Európe. Našli okrem iného viac či menej zachované pozostatky 15 lodí, najstaršie z konca 16. a zač. 17. storočia – táto oblasť bola do polovice 19. st. pod hladinou fjordu. Z lodí sa takmer polovica dala reštaurovať a jednu vystavia v niektorej bankovej budove na zdôraznenie historických väzieb.
MVRDV má realizácie v mnohých krajinách, napríklad za projekty vo Francúzsku udelili v máji 2011 jednému z troch vedúcich architektov Winymu Maasovi Rád čestnej légie. Významnou realizáciou je Le Monolithe (2010) v štvrti Confluence v Lyone, o projekte sme sa stručne zmienili.
Ateliér sa zúčastnil na štúdii Projekt Grand Paris (2009), architektonickej vízii Paríža v roku 2030. Minulý rok v júli položili základný kameň nízkoenergetického parížskeho komplexu Gare de Rungis (2014) a v tom istom roku poverili ateliér vytvorením projektu prestavby 300-hektárového prístavného areálu v Caen. Roku 2014 sa má začať prestavba 35-hektárových brownfields Bastide Niel v Bordeaux na jednu z najväčších nízkoenergetických štvrtí na svete.
Svetová architektúra prináša každý piatok architektonický skvost. Pozrite si všetky.
Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.
Foto - Jeroen Musch, Jiri Havran