Mesto Žilina už pripravuje slávnostné otvorenie vyhliadkovej veže. Vznikla podľa projektu architektov Ladislava Vikartovského a Gábora Nagya zo spoločnosti FKF Design, ktorý vyhral spomedzi 43 návrhov architektonickú súťaž vyhlásenú mestom a Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Malá Fatra v roku 2016.

„Som rád, že sme sa vybrali cestou verejnej architektonickej súťaže a že bol o ňu taký záujem. Verím, že výstavbou tejto vyhliadkovej veže sa nám podarí poskytnúť Žilinčanom a návštevníkom regiónu nový priestor pre oddych a relax, pretože Dubeň má potenciál byť parkovým lesom celomestského významu,“ konštatuje žilinský primátor Igor Choma.

Výstavbu realizovala ako hlavný dodávateľ žilinská stavebná spoločnosť HSF System SK. Objem verejnej zákazky dosiahol takmer 236-tisíc eur. Projekt bol financovaný z rozpočtu OOCR Malá Fatra a z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby.

„Väčšie komplikácie s výstavbou sme riešiť nemuseli. Trochu náročnejší bol prístup do horského terénu, s ktorým sme sa museli vyrovnať. S tým súvisela logistika projektu, materiálové i personálne zabezpečenie,“ hovorí Tomáš Kosa, konateľ spoločnosti HSF System SK.

Rozhľadňu na Dubni dokončili, otvorenie je plánované v marci

Rozhľadňa na Dubni Zdroj: HSF System SK

Vyhliadková veža na Dubni je vysoká 27,4 metra a má 10 podlaží. Prvé nadzemné podlažie je vo výške 572 metrov nad morom, najvyšší bod konštrukcie veže je v nadmorskej výške 598 metrov. Hlavnými materiálmi na veži sú pozinkovaná oceľ a drevené dizajnové obklady.

Neďaleko Žiliny predvlani dokončili podobný projekt Prístrešku a lávky na Straníku. Architekti Michal Marcinov, Andrej Badin, Zuzana Demovičová, Peter Lényi, Ondrej Marko a Marián Lucký zaň získali aj Cenu za architektúru (CE.ZA.AR).