V Donaucity v 22. viedenskom obvode rastie budúca najvyššia budova alpskej republiky, 60-poschodová, 220-metrová Donau City Tower 1 (DC Tower 1). Denník OÖNachrichten nedávno upozornil, že po inštalácii antén sa môže výška zvýšiť až na 248 metrov. Momentálne patrí primát približne tri kilometre vzdialenej Millennium Tower na Handelskai na druhom brehu Dunaja (202 m, 1999).

Vežu DC Tower 1 spojenú s hotelom, mali začať stavať roku 2007, čo odložili najprv o rok a potom o ďalšie dva. Minulý mesiac však už dokončovali jedno poschodie v priebehu piatich dní a onedlho dosiahnu polovicu výšky.

Projektant Dominique Perrault Architecture nedávno zrealizoval mierne korekcie exteriéru. Zrušil konštrukcie na vrcholku budovy, ktoré ju mierne zvyšovali, a vymenil odtieň sklenej fasády za tmavší. Vďaka tomu sa bude vynímať spomedzi piatich okolitých veží vyšších ako sto metrov.

Dodávateľom 32-tisíc m2 fasádového skla za 3 milióny eur je štajerská firma Eckelt Glass zo skupiny Saint Gobain, známa dodávkami na prestížne stavby. Budova má striktne oddelené zóny so zvláštnymi vstupmi, pre ktoré bude k dispozícii tridsať energeticky úsporných výťahov.

Rekordný mrakodrap vo Viedni

Budú premávať z hotelovej haly i z haly administratívnej časti, pričom cez oba priestory sa bude dať prejsť k dvom výťahom rezervovaným pre byty. Z haly pre verejnosť sa bude dať vyviezť do fitnes na druhom poschodí, aj takmer na vrchol do reštaurácie na 57. poschodí. O poschodie vyššie má byť rozsiahla vyhliadková plošina, ktorá bude vážne konkurovať neďalekej Donauturm.

Od 56. poschodia nižšie sú naplánované duplexové loftové byty s výmerou 300 m2, pod nimi na 34 poschodiach kancelárie na ploche 43 700 štvorcových metrov s možnosťou rozdeliť poschodie až na štyri jednotky.

Ekonomická perspektíva budovy je sľubná. Podľa informácií v denníku Der Standard sa vo Viedni v prvom polroku 2011 v najvyššom segmente oproti predchádzajúcemu obdobiu len mierne zvýšil podiel neobsadených kancelárií a s 6,2 percentami ostáva naďalej veľmi nízky.

Pätnásť poschodí v dolnej časti si už rezervovala španielska hotelová spoločnosť Meliá International. Trinásty najväčší reťazec na svete tu otvorí prvý hotel v Rakúsku s 255 jednotkami, prevažne apartmánmi. Budú zaradené do luxusnej divízie ME, v ktorej spoločnosť ponúka šesť ďalších zariadení – v Mexiku, Španielsku, onedlho aj v Londýne.

Rekordný mrakodrap vo Viedni

Z ekologických prvkov je pozoruhodný zvláštny sektor v garáži pre elektromobily a hybridné automobily, kde bude možnosť využiť energiu vyrobenú energetickými systémami v budove.

Celková investícia v rámci DC Tower 1 bola zverejnená len orientačne na 300 miliónov eur. Je piatou budovou financovanou konzorcium WED (Wiener Entwicklungsgesellschaft für den Donauraum), ktorého členmi sú najväčšie rakúske finančné a poisťovnícke inštitúcie. Vedie ho Bank Austria, ktorej podiel je podľa staršej informácie denníka WirtschaftsBlatt zhruba dvojtretinový.

Budova s plánovaným dokončením na jar v roku 2013 patrí k zástavbe Donauplatte, čo je prekrytý úsek Donauufer Autobahn čiže A22 pri Reichsbrücke. V novom ľavobrežnom centre by na 18,5-hektárovom území mali podľa údajov serveru Baublatt preinvestovať okolo 2 miliardy eur. Po dokončení výstavby narastie počet obyvateľov v lokalite takmer o dvojnásobok na 15-tisíc.

Ak sa neprikročí k realizácii centra v priľahlej lokalite Kagran, v čom po medializácii plánov výstavby dvoch 170-metrových veží v auguste 2009 v podstate nenastal pokrok, bude poslednou fázou výstavby Donau City pendant rekordnej veže, kancelárska a obytná DC Tower 2 vysoká 168-metrov. Podľa údajov na webstránke projektanta by ju mali dokončiť v roku 2016 pri náklade 100 miliónov eur.

Na jej výstavbu príde čas až po dokončení prvej z dvojičiek. Projektovali ju o niečo vyššiu, 175-metrovú, rátali navyše aj s variantom tretej 120-metrovej veže, o ktorej sa však v posledných rokoch nehovorí.

Francúzsky architekt Dominique Perrault sa v Rakúsku predstavil stavbami v Tirolsku, a to supermarketmi vo Wattens (2000, 2003) a Zirl (2003), ako aj prestavbou innsbruckej radnice (2004).

Známy je však najmä ako autor Národnej knižnice v Paríži (1995), za ktorú dostal Cenu Miesa van der Rohe, a rozšírenia Európskeho súdneho dvoru v Luxemburgu (2008). Na projekte DC Towers sa podieľali aj viedenskí architekti Ernst Hoffmann, ktorý projektoval aj vedľajšie sídlo koncernu Strabag, a Franz Janz.

Svetová architektúra prináša každý piatok architektonický skvost. Pozrite si všetky.

Vizualizácie a foto – Vienna DC

Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.