Víťazný návrh nazvaný Umenie v meste (Art in the City) má podľa jeho autorov vyzývať ľudí na prechádzku do nového kultúrneho centra mesta prepojeného so stredom Helsínk promenádou a peším mostom. Tieto komunikácie sa majú stať novým verejným priestorom.
Budova múzea je členitá, rozdelená do prepojených častí rôzneho objemu s výškovou dominantou – majákom s výhľadom na more aj mesto. Jednotlivé výstavné priestory úzko komunikujú s dianím vonku.
Porota ocenila na návrhu súlad s miestom a prepojenie umenia so spoločnosťou. „Nábrežie, park a mesto vedú dialóg s budovou, ktorej forma a materiály sú výrazné a súčasné, bez toho aby boli ikonické,“ uviedla porota vo vyhlásení.
Úspešné štúdio založili Francúz Nicolas Moreau a Japonka Hiroko Kusunoki v roku 2011. Medzi ich významné projekty patria Divadlo v Beauvais, Dom kultúry v Cayenne, Polytechnická škola v Bourget-du-Lac a námestie súdu v parížskom Porte de Clichy. Víťazi dostanú finančnú odmenu stotisíc eur, ostatní finalisti zinkasujú po 55-tisíc eur.
Guggenheim Helsinki - víťazný návrh Zdroj: Moreau Kusunoki Architectes / Guggenheim Helsinki
Zámerom mesta a Guggenheimovej nadácie je postaviť v Južnom prístave múzeum s podlahovou plochou vyše 12-tisíc a výstavnou plochou štyritisíc štvorcových metrov. Súčasťou projektu majú byť aj kvalitné verejné priestory.
Zámer predpokladá celkové náklady 130 miliónov eur bez daní z verejno-súkromných zdrojov. Len licencia, ktorú musí mesto zaplatiť nadácii za sprístupnenie zbierok, programovanie, kurátorstvo, výmenu výstav a publikácií, stojí 30 miliónov dolárov. Aj preto sa plán postaviť v Helsinkách Guggenheimovo múzeum stretol s veľkou kritikou časti verejnosti a nezávislých umelcov.
Podľa starostu Helsínk Jussiho Pajunena však bude mať otvorenie renomovaného múzea pozitívny prínos pre mesto aj Fínsko. Predseda nadácie podporujúcej Guggenheim Helsinki Ari Lahti informoval, že sa už podarilo vyzbierať tretinu z peňazí potrebných na rozvoj projektu. Nadácia sa zaviazala vyzbierať zo súkromných zdrojov sumu potrebnú na licenciu.
Konečné rozhodnutie, či sa múzeum naozaj postaví, je na predstaviteľoch mesta a štátu. Podporu projektu a finančný príspevok už prisľúbilo viacero firiem, organizácií a jednotlivcov.
Guggenheim Helsinki - víťazný návrh Zdroj: Moreau Kusunoki Architectes / Guggenheim Helsinki
V reakcii na kontroverzný zámer vznikla vlani na jeseň alternatívna súťaž The Next Helsinki. Vyhlásili ju združenie nezávislých umelcov Checkpoint Helsinki, koalícia medzinárodných umelcov dohliadajúca na dodržiavanie práv zahraničných robotníkov pri stavbe múzea v Abu Dhabí a nezisková organizácia Terreform renomovaného architekta Michaela Sorkina, ktorý bol aj predsedom poroty.
Do súťaže prišlo vyše dvesto návrhov inovatívneho využitia verejných priestorov v Helsinkách od autorov z 37 krajín. Porota vybrala osem najlepších, medzi ktorými bol aj návrh študenta Technickej univerzity v Košiciach Tomáša Boroša. Aktuálne sa pripravuje kniha a výstava najlepších návrhov.