Rekonštrukcia je momentálne v štádiu prepočítavania nákladov a aj konečného termínu jej dokončenia, konštatovala na verejnom odpočte SNG za rok 2017 generálna riaditeľka galérie Alexandra Kusá.

Stavba je podľa nej natoľko rozsiahla, že každý problém vyvolá ďalšie úpravy a tým aj zdržania. Voči termínu sprístupnenia areálu návštevníkom v roku 2019 je šéfka národnej galérie podľa vlastných slov skeptická.

Viaceré nečakané stavebné zdržania a komplikácie pravdepodobne posunú dátum otvorenia sídla SNG na začiatok roka 2020. Veľký kontrolný deň pre médiá avizovala A. Kusá na jeseň tohto roka.

Projekt rekonštrukcie, s ktorým súhlasila vláda v decembri 2015, bol vyčíslený na 48,7 milióna eur s DPH a uskutočniť sa mal počas 36 mesiacov od začiatku roka 2016 až do záveru roka 2018. Pre obmedzenia súvisiace s predsedníctvom SR v Rade EÚ v druhom polroku 2016 sa záver rekonštrukcie posunul na 30. jún 2019.

V rámci prioritnej investičnej akcie ministerstva kultúry - rekonštrukcia, modernizácia a dostavba areálu SNG, ktorá sa týka piatich budov, nádvoria, dvoch pasáží a parku na dunajskom nábreží v centre hlavného mesta, sa k 31. decembru 2017 preinvestovalo na stavebné práce a dozor 8,85 milióna eur vrátane DPH.

Rekonštrukcia SNG sa komplikuje, otvorenie sa opäť posunie

Rekonštrukcia sídla Slovenskej národnej galérie Zdroj: TREND Reality

K finančnému zabezpečeniu dokončenia rekonštrukcie SNG sa vládna koalícia zaviazala v programovom vyhlásení. Celkovú rekonštrukciu SNG začali plánovať v roku 2001 za čias ministra kultúry Milana Kňažka, v roku 2002 ju schválila vláda.

Slovenská národná galéria, ktorá dlhodobo organizuje v hlavnom meste výstavy iba v časti svojho areálu - v Esterházyho paláci na Námestí Ľudovíta Štúra, sa na začatie rekonštrukcie pripravila už v roku 2013.