Písal sa rok 2006 a maloobchodný trh prežíval svoju „malú dobu tescovú“. Britský reťazec expandoval a po fáze, keď po krajine rozosial hypermarkety, prišiel rad aj na menšie prevádzky. S predajňami s rozlohou okolo tisíc štvorcových metrov zamieril aj do menších miest.
Vedenie reťazca v tom čase ukázalo aj na malé okresné mesto na severovýchode Slovenska. Vo Svidníku vtedy existovala z etablovaných reťazcov len Billa. A darilo sa jej. Podľa neoficiálnych ukazovateľov patrila svidnícka prevádzka nemeckého reťazca medzi najúspešnejšie v kraji.
Tesco si chcelo úspech poistiť tým, že kúpilo pozemky v susedstve autobusovej stanice, blízko frekventovanej križovatky, na skok od centra. Konkurencia nehrozila, Billa mala totiž supermarket situovaný na opačnom konci mesta. „Prednosťou našich supermarketov je, že poskytujú viac druhov tovaru a služieb ako obchody konkurencie podobnej veľkosti,“ konštatoval vtedy riaditeľ vývoja nových formátov spoločnosti Tesco Stores SR Ivan Styk.
Nová doba
Za desať rokov sa toho veľa zmenilo. Z druhej strany autobusovej stanice, smerom k centru mesta, otvorila nákupnú pasáž so supermarketom regionálna sieť Makos. Zrušením colných kontrol na hraniciach sa uľahčili nákupné výlety v neďalekom Poľsku. A predovšetkým, v roku 2012 otvoril pobočku v meste aj diskontný reťazec Lidl.
O tom, že Tesco môže pobočku vo Svidníku škrtnúť, sa špekulovalo už dlhšie. Rozhodnutie padlo pred pár týždňami. „Rozhodli sme sa nepokračovať v prevádzkovaní nášho obchodu vo Svidníku. Obchod bude pre zákazníkov otvorený do 25. 11. 2016 vrátane,“ uvádza pre TREND Reality hovorkyňa spoločnosti Tesco Stores SR Katarína Kadašiová.
Dôvody odchodu nechce britský reťazec rozoberať. Rolu mohla zohrať už spomínaná poloha a i nová konkurencia, ale aj ponuka na regáloch reťazca. Kým napríklad Tesco v susednom Stropkove ponúkalo aj odevnú produkciu, vo svidníckej pobočke by ste ju nenašli.
Že bolo nákupné správanie v mestách regiónu iné, dokazuje aj to, že končí iba svidnícka pobočka. „Naši zákazníci si budú môcť aj naďalej nakúpiť a využiť naše služby v Tesco obchodoch v okolitých mestách Stropkov, Bardejov či Medzilaborce,“ prezrádza K. Kadašiová, ktorá jedným dychom dodáva, že 19 zamestnancov dostane ponuku pracovať v iných prevádzkach.
Kaufland váha
Kým Tesco v meste končí, Kaufland prichádza. Lepšie povedané, ohlásil príchod už pred troma rokmi. Nemecký reťazec v tom čase hľadal vhodné pozemky. Mesto ho chcelo situovať vedľa britskej siete, nakoniec však Nemci kúpili pozemky vedľa obchodného domu Billa.
Kaufland si v meste naplánoval obchodnú galériu s piatimi samostatnými priestormi s predajnou plochu 1 680 štvorcových metrov. Pôvodne mala byť otvorená už pred pol rokom. Zatiaľ sa však nezačalo so stavebnými prácami, aj keď stavba má všetky potrebné povolenia.
Miesto, kde ma vyrásť Kaufland a obchodná pasáž. Zdroj: TREND Reality
Nemecký reťazec hovorí o tom, že s projektom počíta. „Potvrdzujeme, že máme právoplatné stavebné povolenie. Interne projekt ešte stále spracovávame. Verejnosť budeme včas informovať,“ uvádza Monika Langová z oddelenia Reklamy a PR Kaufland Slovenská republika. Nové informácie o nákupnom centre nemá ani mesto.
Pohľad na trh maloobchodných reťazcov na východe ukazuje rozdielnu situáciu v rôznych častiach Slovenska. Niektoré aspekty fungovania sú však veľmi podobné. Aj na východe sa najlepšie darí sieti Lidl, Tesco musí šetriť a zoštíhľuje sieť. A nielen na Slovensku.
Pred pár dňami predala česká pobočka Tesca najväčšie obchodné centrum v krajine Letňany. Centrum s rozlohou 125-tisíc štvorcových metrov a 200 obchodmi malo hodnotu niekoľko miliárd českých korún, kupujúcim bol fond spoločnosti Union.