Na svete sme našli 27 obrátených pyramíd postavených pred aj po bratislavskom rozhlase, ale žiadna z nich nevyužila koncept pyramídy v pyramíde a práve to je unikát na celom svete, opisuje architekt Štefan Bekeš, ktorý svoje skúmanie budovy rozhlasu zhrnul v knihe Prečo pyramída. Práve to, že ikonická obrátená pyramída vnútri ukrýva ďalšiu pyramídu, zapísalo budovu rozhlasu do učebníc a priťahuje zahraničné návštevy.

Vo fotogalérii nájdete: súťažné projekty, nerealizované plány prestavby okolia rozhlasu, fotografie z výstavby, súčasné fotografie exteriéru, interiéru aj z terasy

Dodnes výnimočnú modernú dominantu Bratislavy mnohí ľudia stále považujú za symbol totalitnej propagandy, ktorý by najradšej zbúrali. „Nezaslúžene ju spájajú s obdobím normalizácie, skôr by mala byť spájaná s časom Pražskej jari,“ pripomína Š. Bekeš fakt, že projekt vznikol v atmosfére uvoľnených 60. rokov.

Výstavba sa však natiahla až na 16 rokov a architekti museli pri neustálom meškaní dodávok a zmenách projektu bojovať proti „enormným tlakom vtedajšej doby, ktorú nazývam obdobím obrovskej technickej lenivosti“, ako to charakterizoval Štefan Svetko. Z pôvodných plánov na nové centrum mesta sa tak zrealizovala len malá časť. Budova sa napokon dočkala uznania a koncom minulého roka bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku.

Pyramídu v pyramíde by dnes štát nezaplatil, unikát obdivuje celý svet

Budova Slovenského rozhlasu Zdroj: TREND Reality

Pyramída chráni pred hlukom

Nápad tímu Štefana Svetka, Štefana Ďurkoviča a Barnabáša Kisslinga zo Štátneho projektového a typizačného ústavu bol nielen architektonicky výnimočný a technicky komplikovaný, ale mal aj praktický význam. Tvar obrátenej pyramídy, kde sa podlažia postupne rozširujú o 3,3 metra, využíva princíp „Sokratovho domu“, teda budova si v lete sama tieni, kým v zime sa lúče nízkeho slnka opierajú o fasádu a okná a zohrievajú ju.

Navyše vonkajšia pyramída, kde sú sústredené kancelárie redakcií, chráni vnútornú pyramídu so štúdiami a zvukovými pracoviskami pred vonkajším hlukom a otrasmi. Medzi obomi pyramídami vzniká šikmé átrium, ktoré pomáha prirodzenému prúdeniu vzduchu a prenikaniu denného svetla hlboko do vnútra budovy a tak vytvára priaznivú mikroklímu.

Princíp pyramídy v pyramíde skracuje vzdialenosti medzi redakciami a štúdiami. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa