Spor o búraní či nebúraní Parku kultúry a oddychu (PKO) na bratislavskom nábreží vyústil v trojicu žalôb tak, ako investorská spoločnosť Henbury Development, s.r.o., avizovala. Firma, ktorá je spoločným podnikom veľkých developerských firiem J&T Real Estate a Cresco celkovo žiada o 30 miliónov eur.

Prvá žaloba bez finančnej škody sa týka určenia platnosti právnych úkonov, konkrétne zmluvy o spolupráci a dodatkov, ktoré súviseli s búraním PKO. V prípade úspechu podania bude pre mesto najdrahšia žaloba o náhradu škody, ušlého zisku, vo výške 28 miliónov eur. Tá mala vzniknúť porušením platných zmlúv.

Napokon, za neoprávnené užívanie pozemkov vo vlastníctve spoločnosti, hlavným mestom, je navrhnutá žaloba o vyše 2,3 milióna eur. Dokopy tak môže kauza PKO stáť Bratislavu spolu s prebiehajúcou kampaňou na zistenie názoru obyvateľov, viac než 30 miliónov eur.

Problém PKO vyústil v tri žaloby

„Snahou Henbury Development je naďalej  pokračovať v projekte, vybudovať multifunkčnú zónu pre verejnosť s kultúrno-spoločenskou sálou a verejnou promenádou, ak na to budú vytvorené podmienky zo strany Hlavného mesta SR Bratislavy,“ informuje developer.

Problém okolo PKO vznikol, keď mesto predalo pozemky pod budovami firme, ktorá ich chcela zbúrať a vybudovať na ich mieste pokračovanej projektu River Park. Verejná diskusia sa proti búraniu najvýraznejšie zdvihla vtedy, keď na pozemok prišli búracie mechanizmy. Podanie žaloby avizoval developer už skôr, predtým však hovoril o sume okolo 10 miliónov eur.

Vizualizácia – Henbury Development