Zástupcovia spoločností sa stretli pred mesiacom u primátora Prešova Pavla Hagyariho. Dohoda bude do mesiaca a následne urýchlená príprava a výstavba, napísal vtedy primátor na sociálnej sieti.

„Mesto predĺžilo stavebné povolenie na tento účel projektu. V súčasnej dobe sa čaká na dohodu medzi developerom a obchodným reťazcom na spoločný postup pri realizácii,“ odpovedá teraz P. Hagyari na otázku TREND Reality.

Predpokladaný začiatok výstavby sa odhaduje na začiatok budúceho roka, dodal primátor a zdôraznil, že vznikne približne 600 nových pracovných miest a zvýši sa kapacita parkovacích miest v centre mesta.

Pri spustení výstavby v Poprade dostal otázku na prešovské Forum aj generálny riaditeľ Multi Development Czech Republic Luboš Kočí. Nie je však taký optimista ako primátor. „Veríme, že aj tam sa to podarí rozhýbať, ak všetko dobre pôjde, tak začiatok výstavby bude o dva až dva a pol roka, skôr nie,“ citovali agentúry L. Kočího.

Primátor Hagyari sľubuje prešovské Forum skôr ako developer

Obchodné centrum Forum Prešov - pôvodná vizualizácia Zdroj: Multi Development

Podrobnosti o rokovaní zatiaľ nechce spresniť ani Tesco Stores SR. „Áno, rokujeme s investorom o výstavbe obchodného centra. Bližšie sa však k zámeru vzhľadom na rokovania nevyjadrujeme,“ hovorí manažér vonkajších vzťahov spoločnosti Peter Sklenář.

Podľa neoficiálnych informácií majú firmy vytvoriť spoločný podnik, čo ešte musí schváliť britská centrála Tesca. Nie je tak zatiaľ jasné, či bude súčasťou projektu prepojenie nového obchodného centra s Tescom alebo prestavba či dokonca búranie hornej časti starého obchodného domu a výstavba jedného väčšieho centra. O týchto možnostiach sa hovorilo v rôznych fázach prípravy projektu Forum Prešov.

L. Kočí hovorí, že prešovské Forum bude väčšie ako popradské, ktoré má byť dokončené na budúcu jeseň a prinesie obchody a služby na ploche 22-tisíc štvorcových metrov. V Prešove má byť prenajímateľná plocha 27-tisíc m2, teda trochu väčšia ako v žilinskom Auparku.

Primátor Hagyari sľubuje prešovské Forum skôr ako developer

Obchodné centrum Forum Prešov - pôvodná vizualizácia Zdroj: Multi Development

Multi Development odkúpil od mesta Prešov pozemky s rozlohou 11 850 m2 ohraničené ulicami Biskupa Gojdiča, Štefánikovou, Hviezdoslavovou a Námestím legionárov v roku 2006 za 117 miliónov korún (3,88 milióna eur).

Nákupné centrum mal podľa zmluvy postaviť do piatich rokov. Po príchode krízy bolo jasné, že termín nestihne a zastupiteľstvo ho v roku 2009 predĺžilo.

Pôvodný zámer z roku 2007 počítal so 16 650 štvorcovými metrami plochy pre obchod, služby, kultúru, relax a voľný čas. Okrem 70 obchodných prevádzok malo v centre Prešova pribudnúť aj štvorsálové multikino a 317 parkovacích miest. Súčasťou projektu za vtedy predpokladaných 700 miliónov korún malo byť aj prepojenie s Tescom, revitalizácia územia a nový detský park.

V treťom najväčšom slovenskom meste Prešov je zatiaľ jediné moderné veľké nákupné centrum Max otvorené v roku 2008. Plánovaných bolo niekoľko ďalších – Corso, Arkadia, EuroMall či Solivaria.

Developer Obchodného centra Corso J&T Real Estate reagoval na otázku o plánoch s projektom tým, že prioritu majú momentálne iné projekty. Okrem Forumu tak aktuálne zostáva najreálnejším vybudovanie Solivarie.