Priestory v troch podzemných a štyroch nadzemných podlažiach (86 574 m2) sú rozsiahlejšie, ako v Buckinghamskom paláci, siedmej najväčšej palácovej stavbe na svete. Mierne zvlnený park s rozlohou 30-tisíc štvorcových metrov interpretuje prvky tradičnej kórejskej záhrady (pozrite si video).

Zaha Hadid predstavila v konkurze projekt ako „metonymickú krajinu“, čiže dizajn odrážajúci vnútorné súvislosti. Kórejčania vnímajú aj vonkajšiu podobnosť DDP – s typickými vlnitými pahorkami, doškovými chalupami, hradobnými múrmi atď.

Fasáda s plynulými krivkami stvárnená ako „tekutina“ sa skladá z vyše 45-tisíc hliníkových panelov s hrúbkou len štyri milimetre. Pôvodne plánovali použiť titan. Polovica platní má až dvojité zakrivenie a líšia sa nielen tvarom, ale aj odtieňom a úpravou. DDP „žije“ premenlivými vzormi presvitajúcimi cez perforácie a blikajúcimi obrazcami (pozrite si video).

Prikrčený svetielkujúci kolos Zahy Hadid

Dongdaemun Design Plaza v Soule Zdroj: Virgile Simon Bertrand © Zaha Hadid Architects

Ako uviedol singapurský spravodajský server Asia One, pre britského a nemeckého výrobcu, na ktorého sa obrátili, prichádzala do úvahy iba ručná výroba panelov, čo by však trvalo dvadsať rokov.

Realizátor stavby Samsung C&T zhotovil lis na tvarovanie platní v spolupráci s istou čínskou univerzitou na základe ich technológie na výrobu zakrivených platní na lodné dná. Zaha Hadid Architects použili analogické panely už aj v iných projektoch.

Interiérovou dominantou DDP je päť hál s priestormi nečlenenými piliermi, čo umožnil nosník pripomínajúci mostovky (mega-truss) schopné udržať hmotnosť zodpovedajúcu 1 600 automobilom. Najväčšie sú výstavná hala s plochou 3 400 m2 a výškou 30 metrov a konferenčný priestor s rozlohou tritisíc štvorcov.

Prikrčený svetielkujúci kolos Zahy Hadid

Dongdaemun Design Plaza v Soule Zdroj: Virgile Simon Bertrand © Zaha Hadid Architects

V minimalistickom interiéri prevažuje mliečny tón typických Hadidovej materiálov: akrylové panely na konštrukciu rozvetvení a podporných prvkov, sadra so skleným vláknom (GRG) s povrchom pripomínajúcim porcelán na silne zakrivené časti v styku stien a stropov a leštený kameň. Dopĺňa ich nehrdzavejúca oceľ, betón a kontrastná prírodná teplá farba drevených schodiskových stupňov.

„Kráčanie budovou má zaúčinkovať ako objavovanie neznámeho,“ interpretoval Asia One. „Pri prechádzaní nezvyčajnými, neznámymi priestormi sa otvárajú nové a nové pohľady a tvary, obraz sa ustavične mení,“ doplnil riaditeľ Zaha Hadid Architects Patrik Schumacher na tlačovej konferencii k otvoreniu DDP.

Amorfné priestory vytvorili pomocou počítačových simulačných programov. Modely exteriérových panelov vytvorili pomocou integrovaného programového systému CATIA na základe údajov zo softvéru Rhino.

Prikrčený svetielkujúci kolos Zahy Hadid

Dongdaemun Design Plaza v Soule Zdroj: Virgile Simon Bertrand © Zaha Hadid Architects

Pomocou technológie informačný model budovy (BIM), zavedenej v USA pred ôsmimi rokmi, vytvorili detailnú výkresovú dokumentáciu aj s plánmi panelov. BIM využili vo všetkých fázach výstavby od základov po realizáciu interiérov, vrátane vybudovanie parku.

DDP stojí na mieste dlhšie nevyužívaného športového areálu, kde mal pôvodne vzniknúť park. V roku 2007 začali pripravovať výstavbu dizajnového centra. Vyše roka trvajúci archeologický výskum priniesol nečakaný nález dokonalého štvrť kilometra dlhého hradobného múru. Začlenenie pamiatok a zmeny koncepcie budovy viedli k zvýšeniu nákladov z očakávaných 137 miliónov eur na konečných takmer 330 miliónov.

Druhý deň po otvorení pripadajúci na víkend navštívilo DDP 168-tisíc ľudí. V súčasnosti sa v ňom koná osem výstav, najväčší ohlas má steré kórejské umenie zo zbierok súkromného múzea Gansong v štvrti Seongbuk-dong, ktoré po prvý raz vo svojej existencii súhlasilo s inštaláciou diel mimo vlastnej budovy. Na návštevu čakajú v rade stovky ľudí.

Prikrčený svetielkujúci kolos Zahy Hadid

Dongdaemun Design Plaza v Soule Zdroj: Virgile Simon Bertrand © Zaha Hadid Architects

Za živú knižnicu dizajnu označujú v komplexe 60 obchodov s dizajnom na ploche 6 600 m2, vďaka ktorým by komplex už na budúci rok mal prinášať mestu zisk. Sú otvorené do piatej ráno, niektoré nonstop, ako býva zvykom v obchodoch v štvrti, kde ľudia najviac nakupujú práve v noci.

Starosta Soulu Park Won-soon odhaduje so zohľadnením podpory výroby, obchodu a turistiky, že DDP prinesie v najbližších 20 rokoch 8,6 miliardy eur. Mala by prilákať ročne 5,5 milióna návštevníkov, čiže približne na úrovni londýnskej Tate Modern (5,3 milióna v roku 2012).

Svetová architektúra prináša každý piatok architektonický skvost. Pozrite si všetky.

Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.