Podľa spoločnosti CB Richard Ellis okrem mála neobsadených priestorov v administratíve, prežíva podobné obdobie aj segment priemyselných budov. Neobsadenosť za rok 2010 dosiahla úroveň 6,7 percenta.
Od začiatku krízy sa znížila aktivita v oblasti nového developmentu. V roku 2010 sa na Slovensku postavil len jeden projekt na mieru. V Martine vyrástla hala s plochou 9 100 m2. Okrem toho je v súčasnosti pozastavených niekoľko projektov.
Dôvodom je čakanie na dostatočný počet uzatvorených predprenájmov. Projekty na mieru tak budú podľa CBRE kostrou industriálneho segmentu. Podobne sa vyjadrila aj ďalšia poradenská spoločnosť Cushman & Wakefield.
Aktivita v oblasti prenájmov dosiahla 107 600 štvorcov, čo predstavuje medziročný pokles o 20 percent. Najväčší podiel na trhu zaznamenala spoločnosť ProLogis. Patrilo jej až 70 percent.
Prevažoval najmä dopyt spoločností z oblasti logistiky a obchodu. Išlo najmä o sťahovanie do strategicky lepších lokalít. Tie sa nachádzajú predovšetkým pozdĺž diaľníc D1 a D2.
Podľa Petra Jánošiho zo CBRE bude rok 2011 z hľadiska výstavby hál spätý s hlavným mestom. Dôvodom je očakávaná výroba nových modelov áut v závode Volkswagen. Z iných lokalít spomína Žilinu a oblasť Košíc a Prešova.
V prípade maloobchodu vidí Martin Biró zo CBRE rok 2011 v optimistickejších číslach ako vlaňajšok. Pribudnúť by mali plochy na úrovni 178 500 štvorcov, čo je takmer o 60-tisíc m2 vyššie číslo ako z roku 2009.
Medzi kľúčové by mali patriť projekty ako košický Aupark, Eco Shopping Park v Senici, Centrum Horse v Poprade, či Europa Shopping Center vo Zvolene. Očakávať však optimizmus ako v segmente kancelárskych budov sa podľa M. Bira nedá.
Dôvodom je aj opatrnosť bánk pri poskytnutí úveru. Ten je často podmienení takmer 80-percentnou úrovňou predprenájmov v projekte. Výška mesačného nájomného je v rozpätí od 16 do 75 eur za m2.
Foto - Prologis