Medzi petržalskou železničnou stanicou a Panónskou cestou budú stáť dve administratívne budovy. Developer, bratislavská firma Mondan Invest, s.r.o., ich začne stavať v marci tohto roka. Veže Emporia Towers budú niesť názov amerického mesta Emporia. Investorom projektu je firma ALK Variant shop, s.r.o.

Veže na zastavanej ploche zhruba 38-tisíc m2 pribudnú do rodiacej sa administratívnej zóny tretieho najväčšieho slovenského mesta so zhruba 150-tisíc obyvateľmi. Tá leží vedľa Panónskej cesty a jej dominantou je zatiaľ budova daňového úradu a neďaleká vlaková stanica. Výhodou kancelárskych veží bude rýchle spojenie do centra mesta, na výstavisko Incheba, či k polyfunkčnému centru Aupark, ako aj priame dopravné napojenie na hlavné medzinárodné diaľničné ťahy do Viedne, Budapešti, Prahy, Brna a Žiliny.

Cez cestu budú Emporia Towers susediť s výškovým polyfunkčným komplexom Vienna Gate, ktorý práve stavia developer MEI. Budovy umožnia i rýchly prístup na železničnú stanicu Petržalka so spojením do Viedne, Gyoru a niekoľkými rýchlikmi smerom na západné a stredné Slovensko.

Pri Panónskej ceste bude dvojveža Emporia

„Do výstavby, na ktorú už máme stavebné povolenie, investor vloží zhruba 1,2 miliardy korún,“ hovorí pre eTREND konateľ spoločnosti Mondan Invest Ladislav Kianička. Typickým znakom vežiakov budú veľkoplošné atypické okná, umiestnené po celom obvode budovy.

Prevahu v štrnásťposchodových Emporia Towers budú mať kancelárie s prenajímateľnou plochou zhruba 22-tisíc m2. „Doteraz je prenajatých 35 percent priestorov, nájomcovia si však neželajú byť menovaní,“ tvrdí L. Kianička. Na ploche približne osemsto štvorcových metrov vzniknú obchodné priestory. Zamestnanci budú mať v trojpodlažnom podzemnom parkovisku k dispozícii 341 parkovacích miest.

Developer v administratívnych budovách, ktoré by mali byť hotové v septembri 2008, vytvorí kancelárske priestory najvyššieho štandardu. „O bezpečnosť sa budeme starať zabezpečovacím kamerovým systémom. O inteligentné riadenie celej budovy sa postará systém špeciálny systém od ABB. Budovy sú navrhnuté tak, aby spĺňali najprísnejšie kritériá energetickej hospodárnosti podľa smernice Európskej komisie. Spolu s architektonickou kanceláriou Siebert + Talaš sme celý projekt poňali tak, aby ľudia, ktorí budú budovu využívať  mali k dispozícii to najlepšie pracovné prostredie,“ vysvetľuje L. Kianička.

Investorská spoločnosť ALK variant shop, s.r.o., sa venuje stavebno-montážnym prácam a spolupracovala pri realizácii viacerých stavieb na Slovensku. Developer Mondan Invest, s.r.o., v súčasnosti realizuje inžiniersku činnosť pre výstavbu inžinierskych sietí pozdĺž celej Panónskej cesty v Bratislave.

Vizualizácia – Siebert + Talas, s.r.o.