V priestore strategického trojuholníka medzi Bratislavou, Viedňou a Budapešťou vzniká nová priemyselná zóna. Konkrétne v katastri obce Kútniky pri Dunajskej Strede, kde svoju investíciu realizuje americký staviteľ priemyselných zón Panattoni.

Nový projekt s názvom Park Dunajská Streda má rozlohu 286 263 m2. Ponúka logistické možnosti nielen lokálne, ale hlavne v širšom meradle medzi Slovenskom, Rakúskom a Maďarskom. Okres Dunajská Streda je zaujímavý vďaka vyhovujúcej cestnej a železničnej preprave. Areál bude dobre dostupný z rýchlostnej komunikácie R7 s napojením na diaľnice D1 a D4. Po dokončení výstavby dopravnej infraštruktúry bude lokalita napojená diaľnicou až do Viedne.

Ide už o druhý projekt

Investičný zámer má teraz prejsť procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie EIA. Po minuloročnom otvorení prvého industriálneho parku pri košickom letisku ide už o druhý projekt spoločnosti Panattoni na Slovensku.

„Priekopnícky úspech v Panattoni Parku Košice Airport nám potvrdil, že Slovensko je pripravené na rozvoj a disponuje aj pomerne priateľským podnikateľským prostredím. Ako často sa vám stane, že meno prvého nájomcu môžete oznámiť už pri slávnostnom začatí výstavby novej priemyselnej zóny,“ pýta sa Pavel Sovička, generálny riaditeľ Panattoni pre ČR a Slovensko.

Je presvedčený, že nový projekt má potenciál prilákať prestížnych zahraničných investorov a vytvoriť stovky nových pracovných miest. „Pomôže aj oživiť regionálnu ekonomiku spomaľujúcu v dôsledku opatrení na zamedzenie šírenia epidémie."

Niekoľko nájomcov

Prvý projekt Panattoni na Slovensku, Park Košice Airport, ponúkol v minulom roku na ploche takmer osem hektárov moderné výrobné a skladovacie priestory s ideálnou polohou neďaleko košického letiska Košice a napojením na diaľnicu D1. Prvým nájomcom sa stal najväčší distribútor tabakových výrobkov na Slovensku GGT. Aktuálne sa zoznam nájomcov rozšíril o spoločnosti Faurecia a XXXLutz. Druhá hala v Košiciach je teraz v prípravnej fáze výstavby.

Panattoni Development Company má v Severnej Amerike a Európe 21 pobočiek, kde pracuje vyše 400 zamestnancov. Ponúka priemyselné, skladové i kancelárske plochy. Špecializuje sa na stavby na kľúč (BTS – build-to-suit), ktoré presne zodpovedajú požiadavkám zákazníkov. Medzi kľúčových klientov patria spoločnosti ako Amazon, Coty Cosmetics, DSV, H&M, Intermarché, Leroy Merlin, ND Logistics, Still, Schenker, Selgros a Tesco. Okrem Českej republiky a Slovenska má Panattoni európske kancelárie tiež v Poľsku, Veľkej Británii, Luxembursku, Nemecku, Španielsku a Holandsku.