Na piatich trhoch centrálnej Európy – Bukurešť, Bratislava, Budapešť, Praha a Varšava – tento rok pribudne 995-tisíc štvorcových metrov nových kancelárskych plôch. Je to menej ako vlani, keď prírastok dosiahol 1,1 milióna m2, ale stále nad úrovňou päťročného priemeru.

V Bratislave a vo Varšave sa tento rok dodá približne rovnaký objem kancelárskych plôch ako vlani. Metropola Poľska je zároveň trhom s druhým najvyšším absolútnym objemom v tomto roku (230-tisíc m2), predstihla ju Bukurešť (336-tisíc m2).

V rumunskom hlavnom meste sa zároveň v porovnaní s minulým rokom výrazne zvýšila ročná miera odovzdaných plôch (+130 %), ktorá rástla aj v Prahe (+50 %). Naopak medziročne poklesla v Budapešti (-50 %) a vo Viedni (-80 %), vyplýva z aktuálnych údajov realitno-poradenskej spoločnosti CBRE.

Dodané plochy narastú

Očakáva sa, že v horizonte dvoch rokov sa počet dodaných kancelárskych plôch na väčšine trhov zvýši. Plánovaný objem plôch v mestách Bukurešť, Budapešť, Bratislava, Praha, Varšava a Viedeň dosiahne v roku 2020 približne 1,2 milióna m2 a takmer 1,5 milióna m2 v roku 2021.

Relatívne najviac plôch je v súčasnosti plánovaných a vo výstavbe v Sofii a Belehrade. V treťom štvrťroku 2019 tu v porovnaní s existujúcimi plochami dosiahol celkový rozostavaný objem kancelárií pomer približne 20 percent. Nasledujú mestá Bukurešť, Budapešť a Varšava, kde pomer plánovaných plôch k už dostavaným dosahuje takmer 15 percent. Vo Viedne a v Záhrebe je rast nových plôch značne obmedzený, pomer plánovaných kancelárskych plôch k už hotovým je tu na úrovni iba päť percent.

Pretlak nových kancelárií v Bratislave spôsobí, že voľná bude každá desiata

Nové Apollo (vizualizácie) Zdroj: HB Reavis

Dopyt po nových kanceláriách viedol k ambicióznym odhadom dokončených plôch, ten sa však musel korigovať. Prognóza CBRE na rok 2019 sa znížila o 35 percent v porovnaní s odhadom spred 12 mesiacov. Z rovnakých dôvodov môžu byť upravené smerom nadol aj prognózy dodania nových kancelárskych plôch pre roky 2020 a 2021. Hlavným faktorom je stav stavebného trhu s nedostatkom ľudských zdrojov, čo vedie k oneskoreniam kolaudácií nových budov, a teda k posunu termínov dodania kancelárii.

V Bratislave pribudnú prázdne kancelárie

Nové kancelárie sú na trhoch strednej Európy stále dobre absorbované, čiže si vo väčšine prípadov rýchlo nájdu nájomcov.

Za posledných päť rokov dokonca čistá absorpcia prekročila ročnú úroveň dodaných plôch, čo malo za následok výrazné zníženie miery neobsadenosti, približuje CBRE.

Priemerná miera neobsadenosti v regióne Bukurešť, Bratislava, Budapešť, Praha a Varšava bola 7,3 percenta, pričom najnižšia bola v Prahe (4,5 %) a najvyššia v Bukurešti (8,8 %). V Bratislave sa 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa