Aktualizácia z 29. februára 2008:

Spresňujú sa informácie o výstavbe polyfunkčného komplexu na dunajskom nábreží. Investor v súčasnosti čaká na konečné stanovisko hlavného mesta, ktoré musí rozhodnúť o zmene funkčného využitia územia. „Posunulo sa to aj kvôli problémom magistrátu s územným plánom,“ vysvetľuje Róbert Rudinský zo spoločnosti Grafobal.

Pozemky pod ihriskom patria investorovi, hlavné mesto vlastní parcely na mieste súčasného parkoviska vedľa zjazdu zo Starého mosta. Tieto má developer v nájme. „Sú určené na výstavbu parkovacích miest pre oblasť pravého brehu, s tým v projekte počítame,“ približuje R. Rudinský pre TRENDreality.sk. Na streche garáží bude zeleň.

Prestavba petržalskej Artmedie (aktualizácia)

Dôležitou zmenou oproti starším informáciám je umiestnenie a rozloha športového areálu. Zaberie dve podlažia parteru priamo v komplexe, na rohu bližšie k Sadu Janka Kráľa, s podlahovou plochou približne 9 500 m2. Spresnila sa aj výška predpokladaných investičných nákladov na výstavbu, ktoré predbežne dosahujú sedem miliárd korún. Architektonické riešenie pripravené ateliérom Atlas by sa už meniť nemalo.

Projekt Grafobalu síce počíta so športoviskami, priamo s futbalom však nateraz nie. Ihrisko predpokladal zámer vypracovaný v roku 2005, UEFA však nesúhlasila s umiestnením štadióna na streche garáží. Preto sa investor rozhodol koncept zmeniť a pre potreby futbalu začal hľadať nové miesto. „Náhrada za štadión Artmedie bude stáť v Petržalke,“ ubezpečuje R. Rudinský. Developer zároveň podporil mestskú časť 10 miliónmi korún na revitalizáciu a výstavbu dvoch menších ihrísk.

Prestavba petržalskej Artmedie (aktualizácia)

Pôvodný zámer venoval väčšinu plochy ihrisku, UEFA však nesúhlasila s garážami pod trávnikom.

Polyfunkčný komplex bude dopravným riešením nadväzovať na plánované Celomestské centrum Petržalky, ktoré by sa malo rozpriesterať od Starého mosta až po most Apollo. V rámci centra sa predpokladá, že petržalské vyústenie Starého mosta bude viesť po estakáde, aby pod ňou vzniklo voľné prepojenie. V súčasnosti stojí cesta na násype.

Pôvodná správa z 26. februára 2008:

O nahradení futbalového štadióna pri Starom moste v bratislavskej Petržalke sa hovorí už dlhšie. Majiteľ časti pozemkov pod ihriskom, spoločnosť FC Artmedia, a.s., patriaca do impéria Grafobalu, v týchto dňoch predložila štátnym orgánom dokumenty k prestavbe. Podľa nich vzniknú na území byty, kancelárie, obchody, hotel a konferenčná sála. Počíta sa aj so športovými ihriskami, s futbalom však nie.

Prestavba petržalskej Artmedie (aktualizácia)

Areál predurčený na novú výstavbu je Viedenskou cestou rozdelený na dve časti. Z ďalších strán je ohraničený zjazdom zo Starého mosta, pokračovaním Krasovského a 98966>bytovkou firmy Stavo-ING vo výstavbe. V projekte sa hovorí o 220 bytoch na ploche vyše 23-tisíc štvorcov, občianskej vybavenosti na 5 419 m2 a kanceláriach s celkovou prenajímateľnou plochou necelých 18-tisíc štvorcov.

Dominantou nového areálu má byť 29-podlažná GG Tower ležiaca na rohu Viedenskej a zjazdu zo Starého mosta. Prvé poschodia majú slúžiť pre konferenčné sály, ktoré celkovo pojmú 600 návštevníkov. Ďalšie podlažia poskytnú kancelárie, vyššie byty a na najvrchnejšom poschodí reštauráciu s kaviarňou. Roh Krasovského a Viedenskej má vyplniť šesťpodlažný Hotel Hilton s 200 izbami a zhruba 360 lôžkami.

Prestavba petržalskej Artmedie (aktualizácia)

Bytové domy sú rozdelené na dva bloky, jeden bližšie k zjazdu zo Starého mosta, druhý orientovaný k Sadu Janka Kráľa. Pod celým areálom plánujú vykopať aj jedno podlažie určené pre parkovanie. Jeho kapacita bude 1675 áut, ďalších 25 má zaparkovať na povrchu.

Zamýšľaná výstavba zasahuje aj na územie terajšieho verejného parkoviska na dunajskom nábreží. Mal by ho nahradiť športový areál s podlahovou plochou 8 391 m2, ktorý zahŕňa bazén, ľadovú plochu, sedem squashových ihrísk, dve telocvične a okrem golfových trenažérov aj bowling.

Prestavba petržalskej Artmedie (aktualizácia)

Dokumenty predložené štátnym orgánom avizujú začiatok výstavby na jeseň tohto roku. Investícia by mala byť potom hotová do jari 2011. Termíny sú však otázne, nakoľko veľká časť pozemkov stále patrí mestu a polyfunkčné objekty zatiaľ nie sú v súlade s novým územným plánom. Celkové predpokladané náklady investor predbežne odhaduje na 4,9 miliardy korún.

Plány na zbúranie futbalového štadióna sa objavili už v roku 2005. Vtedy ešte majiteľ Artmedie plánoval ihrisko zachovať a pod ním vybudovať požadovaný počet parkovísk. Štadión na streche garáží však bol zo strany UEFA a Slovenského futbalového zväzu zamietnutý, investor preto pristúpil k verzii o jeho zbúraní a nahradení polyfunkčným komplexom.

Prestavba petržalskej Artmedie (aktualizácia)

Vizualizácie - Artmedia

Foto - sk.wikipedia.org