Ešte dva a pol roka

Manažér prenájmov pre Európu v spoločnosti Multi Corporation Mark Siezen totiž hovorí o postupujúcich plánoch na výstavbu tohto obchodného centra. Pre retailový magazín Across tvrdí, že chcú s projektom rýchlo pohnúť vpred.

„Je to typ obchodného centra na hlavnej nákupnej ulici vo výbornej lokalite, ktorý už dnes zaznamenáva záujem potenciálnych nájomcov,“ hovorí. Zástupca spoločnosti považuje 90-tisícový Prešov za jedno z mála slovenských miest nedostatočne pokrytých maloobchodnými plochami. „Obchodné centrum tu chceme otvoriť koncom roka 2018,“ dodáva M. Siezen.

Projekt má stavebné povolenie už niekoľko rokov, v minulosti urýchlený štart predpokladal aj vtedajší primátor mesta Pavol Hagyari. Zatiaľ sa však v centre mesta na uliciach Biskupa Gojdiča, Štefánikovej, Hviezdoslavovej a Námestí legionárov stavať nezačalo.

Na otázku o štarte výstavbe prešovského Forumu odpovedal ešte v roku 2014 aj generálny riaditeľ Multi Development Czech Republic Luboš Kočí. Vtedy povedal, že „ak všetko dobre pôjde, tak začiatok výstavby bude o dva až dva a pol roka, skôr nie.“

Prešov sa obchodného centra Forum dočká pred Vianocami 2018

Miesto pre výstavbu Forum Prešov Zdroj: Google Street View

V centre mesta

Aktuálne plány a objemy výstavby zatiaľ nie sú známe, v minulosti sa hovorilo o centre s plochou 16 650 m2 a okrem sedemdesiatich obchodov mali vzniknúť aj služby a priestory pre kultúru či trávenie voľného času, počítalo sa i so štvorsálovým kinom a viac než 300 parkovacími miestami.

Prvé nákresy budúceho obchodného centra sa objavili ešte začiatkom roka 2008 krátko pred finančnou krízou a následným oslabením dopytu a celej ekonomiky. Projekt má vyrásť rovno vedľa Tesca, pozemky kupoval Multi Development ešte v roku 2006 za približne 600 eur/m2 (vtedy to bolo 17 500 Sk).

Investícia do samotnej výstavby mala dosiahnuť zhruba miliardu slovenských korún. Aj vzhľadom na vývoj na svetových trhoch sa však jej realizácia zastavila, aktuálne ohlásený termín otvorenia na rok 2018 je už preto niekoľký v poradí.

Bez konkurencie

Nákupná plocha v prepočte na tisíc obyvateľov je v Prešove najnižšia spomedzi krajských miest, len niekde pod 200 m2, podľa dát poradenskej spoločnosti JLL. Mohlo by sa preto zdať, že na trhu už malo dávno vzniknúť nové obchodné centrum.

Opak je však pravdou a už niekoľko rokov tu je len staršie nákupné stredisko Max a rôzne super- a hypermarkety. Developeri vysvetľujú nechuť stavať tu nové centrá nízkou kúpnou silou obyvateľstva i zvyku Prešovčanov chodiť nakupovať do neďalekých Košíc.

Prešov sa obchodného centra Forum dočká pred Vianocami 2018

Obchodné centrum Eperia Prešov Zdroj: J&T Real Estate

Existujú však plány na viacero projektov, najväčším je Eperia z dielne slovenskej developerskej spoločnosti J&T Real Estate, ktoré má priniesť až 95 obchodov na ploche 22-tisíc m2. Hoci spoločnosť hovorila o naštartovaní predprenájmu ešte vlani a otvorenie predpokladala na rok 2017, zatiaľ sa stavať nezačalo. Ďalšími projektmi sú Arkadia, Euromall či Solivaria.

Plány Multi vo svete

Developerská skupina patriaca do portfólia medzinárodného gigantu Blackstone otvorila na Slovensku aj obchodné centrum Forum v centre Popradu. Podľa M. Siezena majú tri projekty aj na Ukrajine, z toho dva na východe, ktorých realizácia je ale vzhľadom na politickú situáciu otázna.

V Poľsku rozšírili svoj projekt Magnolia Park a plánujú Forum Gdansk, veľké plány má firma aj v Lotyšsku. Okrem toho vlastní portfólio piatich outletov v Taliansku a množstvo ďalších projektov po celom svete. Manažér prenájmov vidí vo východnej Európe problém s prevahou ponuky, ktorú chce vo vlastných projektoch eliminovať polohou v centrách miest.