Skupina najbohatšieho Čecha Petra Kellnera PPF chystá výstavbu najväčšieho kancelárskeho projektu v Moskve. Na 45-hektárovom území by mala spoločnosť PPF Real Estate Russia vybudovať administratívny komplex, ktorý prinesie 430-tisíc štvorcových metrov kancelárií. Informácie priniesol český denník E15. Presnú výšku investície nechcel hovorca PPF Milan Tománek upresniť.

Konkurenčná skupina Penta, ktorá má na Slovensku viacero realitných projektov, by mala budúci rok dokončiť prvotinu v Prahe. V českej metropole sa chystá postaviť najväčšiu administratívnu budovu v meste za 200 miliónov eur. Do budovy si presťahuje sídlo Penta, mená ďalších nájomcov nezverejnila.

Kellnerova PPF v Moskve ako prvého nájomcu získala telekomunikačnú firmu Rostelekom, ktorá si prenajala 90-tisíc m2. Podľa ruského denníka Kommersant ide o historicky najväčšiu nájomnú transakciu v ruskej metropole.

PPF kreslí najväčšie kancelárie v Moskve

Projekt skupiny PPF má zatiaľ pracovný názov Telecom-City. Ruské médiá špekulujú, že by sa mohlo do komplexu presťahovať aj ruské ministerstvo dopravy alebo moskovská technická univerzita komunikácie a informatiky.

Termín začiatku výstavby nechce PPF ešte upresniť. Kommersant s odvolaním sa na predstaviteľa Rostelekomu Olega Romjanceva napísal, že firmy by sa mala do nového komplexu presťahovať zo súčasných dvoch desiatok budov už koncom roka 2014.

Skupina PPF získala pozemok pre Telecom-City v rámci reštrukturalizácie dlhu bývalého majiteľa ruskej maloobchodnej siete Eldorado, ktorú postupne odkúpila. Areál plánovaného projektu sa podľa denníka E15, ktorý citovala ČTK, nachádza v takzvanej Novej Moskve. Je blízko mestského okruhu pri Kyjevskej diaľnici, asi osem kilometrov od letiska Vnukovo. Novú Moskvu majú v hľadáčiku ruské úrady pre plánované presídlenie federálnej štátnej správy z centra metropoly.

Kellnerova spoločnosť podniká v Rusku v širokom spektre, od bankovníctva a poisťovníctva, cez maloobchod a ťažbu kovov až po poľnohospodárstvo. Realitné projekty sa doteraz sústredili v Rusku hlavne na výstavbu nákupných centier.

Foto - Flickr