Je koniec augusta a prechádzame Donovalmi. Našim cieľom nie je horské stredisko, putujeme ďalej k Ružomberku. Práve medzi známym strediskom a okresným mestom ležia Kúpele Korytnica. Stačí odbočiť a po asi dvoch kilometroch sa dostaneme do kúpeľov, ktoré sú akoby rozdelené do dvoch častí.

Kým v prvej to žije a na parkovisku nájdeme aj niekoľko zaparkovaných áut, druhá prináša iný pohľad. Stačí prekročiť závoru a pred nami je súbor dvanástich opustených budov, ktoré pôsobia tak, že v nich život zastal zo dňa na deň. A nepomohlo im ani to, že kvalitu tamojšej vody obdivoval celý svet.

Svetová sláva

Prvé zmienky o tunajšej liečivej vode pochádzajú ešte zo 16. storočia, keď ju hojne využívajú najmä miestni obyvatelia. Ku skutočnému rozvoju osady ako kúpeľov dochádza v priebehu 19. storočia. Práve počas neho tu vyrastá súbor niekoľkých budov, ktorý slúži kúpeľom ďalších takmer 150 rokov.

Pozrite si slovenské „mesto duchov“, v jeho pozadí je Kočner

Kúpele Korytnica Zdroj: TREND Reality

Korytnicu nepreslávila len jej poloha, keď sa zaradila medzi najvyššie položené minerálne kúpele v regióne, ale predovšetkým tamojšia voda. Minerálka z Korytnice totiž vyhrávala súťaže po celom svete. Za zmienku stojí napríklad prvenstvo z roku 1904 na súťaži v americkom St. Louis. Vďaka nemu vyvážali vodu z kúpeľov aj do Ameriky.

Tunajšie pramene prirovnávali kvalitou k vode z Karlových Varov či talianskeho Monte Catini. Rozvoju kúpeľov pomohla aj úzkorozchodná železnica, ktorá spájala Korytnicu s Ružomberkom od roku 1908. Už v tom čase sa kúpele mohli chváliť prominentnými pacientmi. Za pár desaťročí existencie sa v nich liečili napríklad cisár František Jozef či Ľudovít Štúr. Tamojšia voda pomáhala najmä pri liečení žalúdočných chorôb i problémov dvanástorníka.

Postupný pád

K postupnému ústupu z pozícií dochádza krátko pred 1. svetovou vojnou. V ďalších desaťročiach riešia kúpele vážne problémy. Dvakrát vyhoreli, často sa menili aj majitelia. V roku 1974 navyše zatvárajú železničné spojenie s Ružomberkom. Skutočný zlom však prichádza až po roku 1989. Podobne ako ostatné kúpele, aj Korytnicu privatizujú.

Pozrite si slovenské „mesto duchov“, v jeho pozadí je Kočner

Kúpele Korytnica Zdroj: TREND Reality

V októbri 1995 ich získava spoločnosť Balnea-Korytnica. Kúpna cena bola stanovená na 51,4 milióna slovenských korún. Až polovica z tejto sumy však mala byť odpustená v prípade investovania rovnakej čiastky do ďalšieho rozvoja.

Nový majiteľ však dokáže udržať kúpele pri živote len šesť rokov. V marci 2001 vyhlasuje Krajský súd v Banskej Bystrici na majetok Fatranských liečebných kúpeľov konkurz. Riaditeľ kúpeľov Peter Dudák poukazuje na to, že väzy kúpeľom zlomila zmena politiky preplácania kúpeľnej liečby domácim klientom. V dôsledku zastavenia preplácania klesli tržby kúpeľov o polovicu na 20 miliónov slovenských korún.

Kúpele tak neboli schopné splácať svoje záväzky. Spoločnosti nepomohlo ani to, že do obchodov distribuovala svoju minerálku pod značkou Korytnická. P. Dudák pre TREND v roku 2001 vysvetľoval, že vodu plnia na dvadsaťročných strojoch len do sklenených fliaš. Na rentabilnejšiu plničku do umelohmotných PET fliaš kúpele nemali dostatok financií.

15 rokov zatvorené

Správca zatvoril kúpele koncom októbra 2002. O prácu prišlo 60 zamestnancov. V tom čase mali kúpele 120 lôžok a boli odkázané len na domácu klientelu. Svoje urobilo aj to, že liečebné poukazy od poisťovne by klientom nedokázali pokryť náklady na liečbu.

Pozrite si slovenské „mesto duchov“, v jeho pozadí je Kočner

Kúpele Korytnica Zdroj: TREND Reality

Ďalšie roky sú v podstate monotónne. Kúpele sa dostávajú do súkromných rúk. Získava ich spoločnosť Euro-Minerál, ktorá najprv prevádzkuje plničku minerálnych vôd, neskôr ovláda aj kúpeľný areál. Majiteľ hovoril o tom, že plány na jeho premenu skazila kríza v roku 2008, keď potenciálny investor odstúpil od zámeru.

„Všetky podklady, vrátane zamerania, ocenia pozemkov, znaleckých posudkov, kúpnych zmlúv, založenia nových spoločností v tom čase finišovali, chýbali už len podpisy. Predbežný dátum nových rokovaní s týmto partnerom nie je známy. Určite však chýba investor s dostatočnou odvahou a finančným zabezpečením,“ hovoril v roku 2010 pre MY Ružomberok Martin Marcelli zo spoločnosti Euro-Minerál.

Pozrite si slovenské „mesto duchov“, v jeho pozadí je Kočner

Kúpele Korytnica Zdroj: TREND Reality

Už vtedy hovoril o tom, že areál kúpeľov chcú predať. „Momentálne je areál kúpeľov pripravený na predaj ako celok," povedal. „Mnohé budovy však bude nutné zbúrať. Boli totiž v dezolátnom stave už vtedy, keď sme ich nadobudli. Okrem toho treba nanovo vybudovať siete. Hľadáme finančného investora," vysvetľoval  M. Marcelli.