Liečebný dom dokončil architekt Jaromír Krejcar v roku 1932. Podľa bývalého zamestnanca kúpeľov Petra Ďurinu, Machnáč postavili v Kúpeľnom parku v 60. rokoch, ktorý je jedným z najkrajších na Slovensku.

„Šesťposchodový liečebný dom mal maximálnu kapacitu 110 kúpeľných hostí, k dispozícii boli dvojposteľové izby. Jeho nevýhodou bolo, že na každej izbe bolo len malé umývadlo, sprchy a toalety boli spoločné na každej chodbe. Vtedy sa tak kúpeľné domy stavali, dnes by to už bolo nepostačujúce," približuje P. Ďurina.

Aj s cukrárňou

Chod obľúbeného liečebného domu zabezpečovalo podľa neho asi 40 zamestnancov, jeho súčasťou bola výborná kuchyňa. Machnáč mal dokonca vlastnú cukráreň. „Mal stálu klientelu, poznal som mnoho ľudí z Berlína, Frankfurtu, ktorí do Machnáča chodili aj dvakrát do roka za procedúrami a výbornou teplickou vodou, ktorá je najmä na poúrazové stavy jednou z najlepších v bývalom Československu," dopĺňa P. Ďurina, ktorý v kúpeľoch pracoval takmer štyri desaťročia.

Ako dodal, po rozdelení Československa potreboval Machnáč rozsiahlu rekonštrukciu. „Kúpele však potrebovali nevyhnutne urobiť aj rekonštrukciu liečebných domov Krym a Pax, postavil sa nový bazén vedľa Krymu, a tak Machnáč zatvorili. Neskôr obľúbený liečebný dom kúpele predali, noví majitelia však pri snahe o jeho rekonštrukciu narazili na problémy s pamiatkarmi,“ konštatuje P. Ďurina.

My, domáci, doteraz nevieme pochopiť, prečo sa s Machnáčom nič nerobí a doteraz je zatvorený. Stále dúfame, že nám nespadne a neodvezieme ho na smetisko," konštatuje P. Ďurina s tým, že v Machnáči síce neboli procedúry, no kúpeľní hostia ich mali v okolitých liečebných domoch a bazénoch vzdialených len 50 – 70 metrov.

Pozrite sa, ako vyzerá liečebný dom Machnáč po 30 rokoch chátrania

Liečebný dom Machnáč v Trenčianskych Tepliciach Zdroj: Tasr/R. Stoklasa

Záujem o lokalitu stúpa

Nikto podľa neho nevie pochopiť, prečo takáto krásna stavba takto chátra. „Nasťahovali sa tam bezdomovci, ktorí porozbíjali okná, niekoľkokrát tam musela zasahovať mestská i štátna polícia. Teraz je Machnáč zatvorený a ľudí to veľmi mrzí, pretože to nerobí dobré meno mestu ani Kúpeľnému parku,“ hovorí.

„Ak by bol funkčný, určite by bol zaplnený. Momentálne sú plné všetky penzióny v meste a ja si myslím, že poisťovne by Machnáč naplnili. Ak by sa urobili sprchy a toalety na izbách, možno by sa kapacita znížila na nejakých 80 postelí, ale určite by tento liečebný dom fungoval," uzatvára P. Ďurina.