„Prvého októbra sme sprevádzkovali náhradnú autobusovú stanicu a odvtedy sa venujeme asanácii starej. Práce prebiehajú v exteriéri aj interiéri. K rozoberaniu pristupujeme veľmi zodpovedne, prebieha po vrstvách,“ opisuje práce Martina Jamrichová, hovorkyňa developerskej spoločnosti HB Reavis.

Dodáva, že množstvo materiálu bude zrecyklované. Betón z nástupísk sa rozdrví a využije na chodníky na ďalších projektoch, železo a hliník spracuje špecializovaná firma. Využije sa aj množstvo prírodného kameňa z obkladov a dlažieb stanice.

Posledná návšteva autobusovej stanice Nivy. Pozrite sa, ako sa búra

Autobusová stanica Nivy - búranie Zdroj: TREND Reality

HB Reavis spolupracuje s mnohými inštitúciami aj nadšencami, ktorí chcú využiť materiál alebo zariadenie z bývalej stanice. Už pred časom bola presťahovaná socha ČSAD spred hlavného vchodu do areálu Novej Cvernovky. „Pôvodne sme sochu chceli dať do Slovenského múzea dizajnu, ale Hurbanove kasárne nemajú na to dostatočný priestor. Tešíme sa, že sa našiel v areáli Novej Cvernovky,“ hovorí M. Jamrichová.

„So sochou ešte budeme hýbať, kým zadefinujeme celý areál a nájdeme jej správne miesto,“ dopĺňa Šymon Kliman, spoluzakladateľ Nadácie Cvernovka. Nadácia si pre rekonštrukciu budovy bývalej školy na nové kreatívne centrum odniesla zo stanice rôzny mobiliár ako lavičky, smetné koše či popolníky.

„A hlavne sme vyťažili 16 ton žuly, ktorú vieme zrecyklovať na opravu schodísk a chodieb. Zaujímavé sú pre nás materiály ako schodnice či zábradlia,“ približuje Š. Kliman. Práce na Novej Cvernovke podľa neho finišujú, dokončujú sa administratívne procesy potrebné pre kolaudáciu.

Pre Cvernovku boli zaujímavé aj typografické a navigačné systémy, ktoré však prednostne dostalo Múzeum dopravy. Ikarusy, v ktorých bola kaviareň, si zas rozoberú na súčiastky nadšenci tradičnej dopravy, ktorí ich využijú na fungujúce autobusy.

Posledná návšteva autobusovej stanice Nivy. Pozrite sa, ako sa búra

Autobusová stanica Nivy - búranie Zdroj: TREND Reality

Najväčší záujem bol o vzácny travertín. „Momentálne diskutujeme s viacerými inštitúciami, časť určite využije RTVS na budove rozhlasu, ktorá je v súčasnosti v správnom konaní vo veci vyhlásenia za národnú kultúrnu pamiatku,“ hovorí M. Jamrichová. Celá asanácia bývalej autobusovej stanice postavenej v rokoch 1975 až 1983 by podľa nej mala byť dokončená v januári budúceho roka.

Posledná návšteva autobusovej stanice Nivy. Pozrite sa, ako sa búra

Autobusová stanica Nivy - búranie Zdroj: TREND Reality