Charakterizovať štyridsaťposchodový hotel od Z. Hadid nie je jednoduché. Považujú ho za dvojitú vežu súvislo zrastenú v hornej a v dolnej časti a v strednej s charakteristickými „biomorfnými“ spojnicami.

Americkému blogu Curbed spojnice pripomínajú aorty. Špecializovaný hotelový webový magazín HotelChatter ho úsmevne opísal ako „dvojnohú budovu v sexi pančuchách“.

Budovu však možno vnímať ako jeden objekt (pozrite si video) s troma vyhĺbeninami. Nadväzujú na záujem architektky „o dynamické krajinné útvary, ľadovce a erózie“, ako to vyjadril jej spolupracovník Patrik Schumacher, ktoré stvárňovala v nábytku od začiatku storočia.

Útvar zmenený pôsobením počasia, vody a hornín pripomína hranol hotela ME Dubai (92 m) vo štvrti Business Bay, ktorý dokončia v roku 2016, o rok skôr ako hotel v Macau (pozrite si video). Sú to dosiaľ jediné hotelové projekty od Z. Hadid, ak nerátame interiérovú realizáciu poschodia v madridskom Silken Puerta America (2005) od Jeana Nouvela.

Pokušenie v meste hriechu

Hotel pre City of Dreams v Macau Zdroj: Zaha Hadid Architects, Melco Crown Entertainment Limited

Exoskeletová konštrukcia umožňuje Z. Hadid tvoriť monumentálne priestory nečlenené piliermi. V porovnaní s obytnou vežou One Thousand Museum v Miami (215 m, 2018), kde exoskelet zapadá do kompozície, v hoteli v Macau ním architektka naznačuje tému deštrukcie tvaru.

Vstupným átriom v štvrtine výšky 122-metrovej budovy sa hotel pripojí k súpereniu komplexov, ktorý viac ohromí hosťa. Server HotelChatter priestor považuje za „nevídaný v hotelovej architektúre“. Bude konkurovať päťhektárovej pláži s umelými vlnami v komplexe Galaxy, kam doviezli 350 ton bieleho piesku a plánujú ho ešte rozšíriť na 8,5 hektára.

Pri realizácii fasády sa Zaha Hadid Architects podobne ako v Riverside Museum v Glasgowe oprie o skúsenosti Buro Happold. Londýnska konštrukčná firma sa zúčastnila na takých významných projektoch ako Iberdrola Tower v Bilbau, Liverpoolske múzeum, Birminghamská knižnica, vytvorila špičku One WTCenter v New Yorku (SOM, 2014).

Okrem štandardných izieb ponúkne hotel od Z. Hadid vily na oblohe (Sky Villas) umiestnené zrejme v krídlach nad strešným nádvorím s bazénom. Tieto ultra komfortné priestory už v Cotai Strip majú. V Banyan Tree Macau v Galaxy patria k menším v tejto kategórii (160 m2, 523 eur), Las Vegas udivuje aj desaťnásobne väčšími vilami na oblohe.

Pokušenie v meste hriechu

Hotel pre City of Dreams v Macau Zdroj: Zaha Hadid Architects, Melco Crown Entertainment Limited

Hotel od Z. Hadid zvýši kapacitu Mesta snov, jedného z prvých komplexov v Cotai Stripe (2009), z 1 400 izieb o viac ako polovicu. Zďaleka sa nezaradí k najväčším miestnym komplexom. V jedinej budove, 40-poschodovej Venetian Macao s takmer miliónom štvorcových metrov siedmej najväčšej na svete a s najväčším kasínom, je 2 905 izieb.

V komplexe Sands Cotai Central, ktorého hlavným projektantom bol Aedas, sú v samostatných budovách tri hotely, celkovo so šesťtisíc izbami. Na takmer 11-tisíc izieb narastie v roku 2018 po dvoch stavebných fázach ponuka komplexu Galaxy. Do štyroch rokov pribudne v siedmich komplexoch destinácie Cotai Strip 20-tisíc hotelových izieb.

Ústredným priestorom hotela v tomto „meste hriechu“, ktorému sa pri prechádzaní nedá vyhnúť, je kasíno. V Macau zaznamenali už pred dvoma rokmi sedemnásobne väčší zisk ako v Las Vegas. Minulý rok podľa časopisu Economist registrovali hrubý zisk 33 miliárd eur. Kanadský denník The Province publikoval prognózu 43 miliárd v roku 2020.

Prispeje k tomu lepšie spojenie s Hongkongom. Dnes sa do Macaa cestuje štyri hodiny trajektom. O dva roky otvoria cez ústie Perlovej rieky 50-kilometrový most Hong Kong-Zhuhai-Macau.

Svetová architektúra prináša každý piatok architektonický skvost. Pozrite si všetky.

Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.