„Zatiaľ nie sme schopní určiť presný čas, kedy bude stavba dokončená, ale bude to na jar,“ hovorí konateľ spoločnosti Bauhaus SK Aleš Pacal. Výstavba centra firmy obvykle trvá šesť až sedem mesiacov.

Reťazec otvorí predajňu s plochou 20-tisíc štvorcových metrov, na ktorej bude 15 špecializovaných oddelení. Jej súčasťou budú požičovňa náradia, centrum miešania farieb, záhradné centrum či kúpeľňové štúdio. Ponúknuť chce aj služby „hodinových manželov“, teda špecializovaných remeselníkov.

Bauhaus investuje do centra pri letisku 40 miliónov eur a vytvorí 150 pracovných miest. „Prvá predajňa v Bratislave je začiatok našej expanzie na Slovensko. Zatiaľ nemáme konkrétne dohody, ale pracujeme na viacerých ďalších územiach,“ približuje zámery A. Pacal.

Developer Pharos Parku Development 4 patriaci do podnikateľskej skupiny spojenej s Jurajom Širokým dnes ohlásil aj výstavbu ďalších dvoch predajní. „Decathlon chce začať výstavbu v septembri,“ spresňuje výkonný riaditeľ developera Matej Ceconík.

Najväčší európsky predajca športových potrieb už rozbehol súťaž na dodávateľa stavby a čaká na vklad do katastra nehnuteľností, čím sa stane majiteľom pozemku v zóne. V prvej fáze má otvoriť predajňu s plochou tritisíc štvorcových metrov. Predajňu chystá aj v novej nákupnej zóne Bory na severozápadnom okraji Bratislavy. Podľa pôvodných plánov sa mala otvárať už túto jeseň.

Pharos sa začína stavať, na jar otvorí Bauhaus

Pharos Park - začiatok výstavby Bauhausu Zdroj: Daniel Suchý

Sconto už majiteľom pozemku je, so štartom výstavby však čaká na Bauhaus, opisuje M. Ceconík. Ako dodáva, všetky projekty majú právoplatné stavebné povolenie. Keďže Sconto ešte nemá známy termín výstavby pre centrum s predajnou plochou osemtisíc štvorcov, otvorí zrejme o niečo neskôr ako Bauhaus a Decathlon.

Development 4 rokuje s ďalšími záujemcami o výstavbu maloobchodných bigboxov aj kancelárií. „Máme pripravený projekt pre administratívu s plochou desaťtisíc štvorcových metrov, ale nemáme v pláne stavať špekulatívne, počkáme na konkrétneho klienta,“ dodáva M. Ceconík.

Potrebujeme, aby si ľudia zvykli na túto lokalitu, aby zistili, že je dobre dostupná, potom sa očakáva väčší záujem klientov, vysvetľuje manažér s tým, že po začiatku výstavby najväčšieho predajcu Bauhaus by mala opatrnosť opadnúť.

Spoločnosť vlani dokončila infraštruktúru na území, aktuálne dokončuje vyvolané investície v okolí vrátane odbočovacieho pruhu na križovatke Ivanskej cesty a Galvániho, prepojenie do Hornbachu či prechody pre chodcov. Doteraz do prípravy Pharos Parku investovala desiatky miliónov eur.

Meškanie päť rokov pripravovaného projektu zóny s obchodmi a kanceláriami na ploche 24 hektárov spôsobila náročnosť skoordinovania množstva vyvolaných investícií. Územie susedí s diaľnicou, železnicou, koridorom Ten-T, letiskom s palivovými nádržami, prechádzajú cez neho hlavné zberače kanalizácie a vody.

Pharos Business Park si sľubuje úspech najmä od polohy pri diaľnici, letisku a zavedenom nákupnom centre Avion s Ikeou, Hornbachom či Kikou. Za silnú stránku považuje M. Ceconík výbornú dopravnú dostupnosť.